V češnjevem vrtu Hiše Layer je potekal prvi Festival ponovne uporabe. / Foto: Tina Dokl

Spodbujajo ponovno uporabo

Ekologi brez meja so v sredo po letnem srečanju zero waste občin (občin na poti k družbi brez odpadkov) v češnjevem vrtu Hiše Layer v Kranju pripravili prvi slovenski Festival ponovne uporabe.

Kranj – Dopoldansko srečanje je bilo namenjeno predstavitvi zero waste občin in podelitvi evropskega certifikata Zero waste občinama Bled in Gorje, ki sta bili med prvimi občinami v Sloveniji, ki sta se pridružili omenjenemu konceptu družbe brez odpadkov, je pojasnila predstavnica Ekologov brez meja Barbara Kirn. Po njenih besedah je ta čas na Gorenjskem deset zero waste občin, na novo so se jim pridružili v Kranju in občinah na Škofjeloškem.

Po srečanju pa so prvič pripravili še Festival ponovne uporabe. Na dogodku so Ekologi brez meja v prvi vrsti predstavili njihovo prenovljeno spletno stran Manj je več – osrednji spletni portal za spodbujanje ponovne uporabe v Sloveniji. Spletni portal, ki spodbuja k pametnim nakupom, popravilom, izposoji in izmenjavi, s čimer lahko vsi pripomoremo k zmanjšanju odpadkov in lepšemu okolju, so nadgradili tudi s pomočjo subvencije ministrstva za javno upravo in Merkur Zavarovalnice, je razložila Barbara Kirn. Ponudniki, ki jih je mogoče najti na omenjeni spletni strani, so se v sredo predstavili tudi v živo, na ta način pa so želeli prispevati k popularizaciji ponovne uporabe. »Marsikdo ima mogoče še vedno predsodek do tega, a po nepotrebnem. V vse večji meri se vzpostavljajo dobre prakse, ljudem pa jih lahko približamo tudi prek festivala.« Med drugim so se predstavili domačini iz Fundacije Vincenca Drakslerja, ki so mojstri v reševanju in predelavi pohištva, in kranjski taborniki iz Društva tabornikov rod Stane Žagar, ki so pred časom vzpostavili knjižnico stvari Kr’ po stvar, kjer si je mogoče izposoditi najrazličnejše stvari in tako poskrbeti ne le za manj odpadkov, temveč tudi za prihranke. Potekala je tudi garažna razprodaja in izmenjava rabljenih oblačil, predstavili so se različni mojstri popravil, obiskovalci so lahko tudi brezplačno servisirali manjše gospodinjske aparate in kolesa.

Kot so ob tem opozorili Ekologi brez meja, je prav ponovna uporaba eden izmed zelo pomembnih pristopov k reševanju izziva ravnanja z odpadki. »Ponovna uporaba se začne z zavedanjem, da tisto, česar ne potrebujemo več, ni nujno odpadek, ampak priložnost, da ta stvar dobi novega lastnika, ali pa jo malenkost predelamo in dobi nov namen. Torej, da ne pristane nujno v zabojniku z odpadki.«