Akcija je bila uspešna. Pogrešanega lovca (drugi v vrsti) so našli in pridobili veliko izkušenj. / Foto: Maja Bertoncelj

Iskali pogrešano osebo

Drugi del dvodnevne vaje Iskanje pogrešane osebe Medvode 2022 je bil v sredo v Polhograjcih. Pogrešanega lovca so iskali tudi z reševalnimi psi in dronom.

Medvode – Civilna zaščita Medvode je v sodelovanju s Policijsko postajo Medvode organizirala vajo Iskanje pogrešane osebe Medvode 2022. Potekala je v dveh delih. V prvem so 6. maja pogrešano osebo iskali na območju reke Save v Medvodah, v drugem pa v sredo v Polhograjcih, na območju Govejka.

Prejeli so informacijo, da je pogrešan 50-letni lovec s težavami s srcem z območja Medvod. Nazadnje je bil opažen na Govejku pri obrtniškem domu. Odšel je v smeri Gontarske planine, pri sebi je imel tudi mobilni telefon, zato so bili z njim lahko v stiku. Uspešno so ga našli – prej, kot so načrtovali. Vmes se je za vajo poškodoval še eden izmed reševalcev, tako da so oskrbeli tudi njega. Takšne vaje v Polhograjcih še niso imeli, nekaj reševalnih akcij pa je v preteklosti že bilo. »Današnja vaja poteka na območju strmega terena z grapami, ki je poraščen z gozdom. Območje je deloma neprehodno. Zahtevnejša območja se pregledujejo z dronom, druga pa tudi z reševalnimi psi. Z ekipami vodnika in psa lahko nadomestimo veliko število ljudi. Pozorni moramo biti tudi na varnost iskalcev pogrešane osebe, da se vsi živi in zdravi vrnejo na izhodišče,« je pojasnil Feliks Strehar, načelnik Policijske postaje Medvode ter vodja intervencije, in dodal, da v Polhograjce zahaja veliko ljudi, zato tudi ta vaja, s katero so želeli preveriti predvsem delovanje in sodelovanje različnih reševalnih ekip, se med seboj ne nazadnje tudi spoznati. »V drugem delu vaje imamo druge ekipe kot v prvem, saj želimo izuriti čim več naših virov za takšne primere. Pretekli teden smo sodelovali z gasilci iz Medna, danes z gasilci iz PGD Gosteče in delom štaba Civilne zaščite Občine Škofja Loka (poveljnikom in Infokom skupino z mobilnim repetitorjem in dronom s termo kamero). Poleg tega so tukaj tudi člani Planinskega društva Medvode, Lovske družine Medvode in enote reševalnih psov Slovenije – območna enota 1, ki pokriva ta teren. V vaji sodeluje skupaj 46 reševalcev. Področje iskanja smo razdelili na več sektorjev, v vsakega smo poslali čim bolj mešane ekipe. Iskanje poteka v razdalji okrog dveh kilometrov,« je povedal Franci Jarc, poveljnik Civilne zaščite Občine Medvode.

Vaji v dveh delih bo po krajši evalvaciji, ki je že bila opravljena, sledila končna analiza, v kateri bodo vodje ekip predstavili svoje ugotovitve in podali tudi morebitne predloge izboljšav.