Lokalno je zdravo

Samooskrba s hrano je vse bolj aktualna tema. Vojna v Ukrajini ogroža svetovni trg, kar že občutimo tudi potrošniki. Slovenija je pri hrani le delno samooskrbna.

Po podatkih Statističnega urada smo bili v letu 2020 v veliki meri, 88-odstotno, samooskrbni z žiti, kar je skoraj enkrat več kot pred dvajsetimi leti. Zvišala se je tudi samooskrba z zelenjavo (z 39 odstotkov v letu 2001 na 48 odstotkov v letu 2020), ki pa je še vedno nizka. Stopnji samooskrbe z mesom in krompirjem sta se nekoliko znižali. Pri mesu na 84 odstotkov, pri krompirju pa na 60. Hrana se draži – v zadnjih petih letih za 13,9 odstotka. Najbolj se je podražilo sadje (za 46,8 odstotka). Gospodinjstva v Sloveniji so v letu 2020 za hrano porabila 14,3 odstotka vseh svojih izdatkov.

Začela se je sezona vrtičkanja. Vsaj čez poletje smo lahko samooskrbni z zelenjavo. Kaj je lepšega, kot nabrati solato z domačega vrta, natrgati peteršilj za v juho … Vrtičkanje, delo z zemljo, je lahko tudi sprostitev. Ne gre torej le za to, da z zelenjavo z domačega vrta prihranimo denar. Še pomembneje je, da ima vpliv tudi na naše zdravje. Če doma vrtička nimamo, se lahko zapeljemo na tržnico, še bolje pa neposredno k lokalnim kmetom. Pomembno je, da imamo na krožniku čim več kakovostne lokalno pridelane hrane. Lokalno je zdravo. To drži in to je tudi ime projekta, v katerega je vključena tudi Občina Medvode, ki ima v želji po povečanju lokalne pridelane hrane na krožnikih vrtca in šol smele načrte. Želijo povečati stopnjo lokalne prehranske samooskrbe, uvesti kratke dobavne verige med javnimi zavodi in lokalnimi pridelovalci. Lokalna, po možnosti še ekološko pridelana hrana je seveda dražja. In pri denarju se vse konča, pravijo. Akterji projekta si želijo, da tokrat ne bi bilo tako. Vzpostaviti želijo cenovno politiko, ki bo še vzdržna. Kot je pojasnil medvoški župan Nejc Smole, občina z začetkom prihodnjega šolskega leta načrtuje poenotenje cen šolske prehrane v vseh šolah. Drugi del sredstev za plačilo dražje lokalno pridelane hrane pa bodo zagotavljali v okviru spremenjene kmetijske politike in z dodatnimi proračunskimi spodbudami. Spremljali bodo tudi različne evropske in nacionalne razpise, s pomočjo katerih bi lahko pokrili del stroškov. Postati želijo eden vzorčnih primerov, po katerem bi se zgledovali tudi drugi.

In pravi zgled se začne doma, nato v vrtcu in šoli. Znova medvoški primer: en teden v aprilu je v šolah in vrtcu potekal Teden medvoške hrane. Na eni izmed šol sta se predstavili dve medvoški kmetiji. Janezka moramo v prvem razredu učiti, kaj je dobro, kaj je lokalno, je bilo slišati.