Kulturni program so oblikovali zbor Canticum Novum (na fotografiji), virtuoz na harmoniki Jure Pavlič, Oktet LIP Bled, grajski tiskar mojster Janez, pesnica Katja Kos in Trio Mihelčič. / Foto: Tina Dokl

Svoboda in mir nista samoumevna

Na občinski proslavi ob dnevu Evrope, ki jo je v ponedeljek na Bledu organiziralo Kulturno-umetniško društvo (KUD) Zasip, so poudarili pomen miru in svobode v vseh državah Evropske unije.

Bled – Proslava je bila posvečena dnevu združene Evrope, ob zavedanju, da tudi v današnjih časih evropske vrednote, kot so mir, svoboda in združenje, niso samoumevne. »Datum 9. maj je bil izbran za dan, ko zaznamujemo zmago nad najhujšim zločinskim sistemom na našem kontinentu, obenem pa poudarjamo začetek nove Evrope,« je dejal blejski župan Janez Fajfar in dodal: »Kdor zapusti Evropo, spozna, da živi na najbolj urejenem, čistem in varnem kontinentu. Ob spremljanju dogajanja v Ukrajini se sicer lahko zavemo, da svoboda in mir nista samoumevna, zato je dolžnost vseh nas, da ju ohranjamo kot naši osrednji vrednoti.«

Na proslavi so obenem počastili tudi pisano in tiskano slovensko besedo ter ohranjanje slovenskega jezika. V KUD Zasip se namreč zavedajo, da brez tiskane besede slovenski jezik ne bi obstajal, in kot so dodali, je pisana beseda skozi izjemno ustvarjalnost avtorjev, kot so Trubar, Valvasor, Prešeren, Menart in drugi, umestila slovenski jezik na svetovni zemljevid jezikov.

Pod evropskim geslom Združeni v raznolikosti so se predstavile vse sekcije KUD Zasip, lokalni ustvarjalci so zaigrali mednarodno priznane skladbe, v goste so povabili tudi sosednje Kulturno društvo Rudija Jedretiča Ribno. Ob tej priložnosti so predstavili tudi nedavno izdano monografijo Črna umetnost – Skozi čas in po poteh Janeza Rozmana avtoric Dragice M. Sternad Kenda, predsednice KUD Zasip, in Jerce Legan Cvikl. Grajski tiskar Janez Rozman je sicer velik ljubitelj t. i. črne umetnosti, ki svojo strast do tiskarstva in papirničarstva na Slovenskem uspešno predstavlja doma in po svetu.