Predstavniki kmetov iz Gorskega kotarja na Hrvaškem, v sredini (četrti z desne) je predsednik tamkajšnje Kmetijske izobraževalne skupnosti Zoran Ožbolt, so obiskali uspešno pliberško zadružno trgovino. / Foto: Jože Košnjek

Zadruga, zgodba o uspehu

Leta 2017, ko se je osrednja zadružna in denarna ustanova Slovencev na Koroškem Posojilnica banka znašla pred bankrotom, je bil na nitki tudi obstoj nad 120 let stare slovenske zadružne organizacije na Koroškem. Skupina zadružnikov ni obupala. Vztrajala je pri odkupu zadružnega dela in leta 2018 uspela. Konzorcij lastnikov je, tudi s pomočjo banke, ki jim je zaupala, zbral tri milijone evrov kupnine in kupil Zadrugo. S sodobno poslovno strategijo in vključitvijo v verigo Spar so najprej obnovili Zadrugo Market v Pliberku, ki je lani že ustvarila nad 20 milijonov evrov prometa. Že sama zunanjost kaže, da gre za sodobno trgovino. Predsednik Zadruge Štefan Domej je zadovoljen, da se je vztrajanje zadružnikov pri nakupu obrestovalo, pri čemer ne pozabi omeniti vloge podjetnega direktorja Bernharda Reiterja, ki je z modrostjo sposobnega trgovca, ki razume realnost, postavil na police več kot petsto izdelkov, ki jih je proizvedlo okrog šestdeset pridelovalcev iz okolice. Nastala je »trgovina v trgovini«, ki že slovi kot najboljši ponudnik sadja, zelenjave in drugih živilskih izdelkov, dobro pa posluje tudi oddelek s tehničnim blagom. Zadruga ja prav tako že obnovila samopostrežno trgovino v Železni Kapli, na vrsto pa prihajata še v Kotmari vasi in v Dobrli vasi. Hudo bolan pacient je ozdravel, pravijo v šali upravljavci in lastniki Zadruge.

Zadrugo Market Pliberk je pretekli teden obiskala tudi delegacija Kmetijske izobraževalne skupnosti iz Gorskega kotarja na Hrvaškem. Izobraževalno skupnost, ki je nastala iz kmetijske sekcije slovenskega kulturnega društva, vodi Zoran Ožbolt. V Prezidu za slovensko-hrvaško mejo, v bližini Čabra, kjer velika večina ljudi govori slovensko, bo kmalu zgrajena vzorčna kmetija, v kateri bodo našle streho številne dejavnosti, povezane s kmetijstvom. Slovenske kmete s Hrvaške sta na Koroško povabila Kmečka izobraževalna skupnost in Slovenska gospodarska zveza iz Celovca, kar je izraz povezanosti kmetov, ki živijo za mejami Republike Slovenije. Za to povezavo že deset let skrbi slovenska zamejska kmetijska koordinacija Agroslomak, ustanovljena maja leta 2012 na Ptuju.