Ob obletnici so z novo odrsko postavitvijo nastopili s Triom Šubic. / Foto: Jure Ferlan

Skupaj plešejo že štirideset let

S prireditvijo v kulturni dvorani na Sovodnju je folklorna skupina Sovodenj, ki deluje pod okriljem tamkajšnjega turističnega društva, minulo nedeljo zaznamovala štiridesetletnico delovanja.

Danes skupina šteje 25 plesalcev, za glasbo pa skrbijo kar štirje godci – Klemen Šturm in Klemen Filipič s harmoniko, Marko Kokelj z baritonom in Damjan Vrhovnik s kontrabasom.

Sovodenj – Folklorna skupina na Sovodnju deluje kot sekcija znotraj turističnega društva, ki bo čez dva tedna prav tako praznovalo okrogel jubilej, in sicer petdesetletnico, je pojasnil predsednik sekcije Edo Podobnik. Folklorno skupino so na pobudo tedanjega predsednika Turističnega društva Sovodenj Janeza Trevna ustanovili marca 1982. »Skupina je hitro pridobivala člane, tako da se jih je že na začetku zbralo 23, težava je bila glasbena spremljava,« je pojasnil Podobnik in dodal, da jih je rešila Julka Bogataj s Fužin, ki se je zato pri petdesetih letih naučila igrati harmoniko. »In še danes, pri devetdesetih, občasno z veseljem raztegne meh,« se posmeje Podobnik.

Plešejo gorenjske plese in štajeriše

Danes skupina šteje 25 plesalcev, za glasbo pa skrbijo kar štirje godci – Klemen Šturm in Klemen Filipič s harmoniko, Marko Kokelj z baritonom in Damjan Vrhovnik s kontrabasom. »Prvi vodja skupine, ki je nastala z namenom ohranjanja dediščine ljudskih plesov, je bil Marko Kržišnik, sledila sta mu še Viktor Kalan in Boris Jezeršek ter začasno Milan Kalan, zadnja leta pa skupino vodi Majda Strel, ki poskrbi tudi za večino odrskih postavitev,« je razložil Podobnik. Od začetka so plesali pod mentorstvom Sandija Pustovrha, nato jih je plesov učila Simona Šercer, zadnja leta pa Majda Strel. Njihov repertoar obsega gorenjske plese in štajeriše oziroma plese dvorjenja in osvajanja. Oblečeni so v gorenjske narodne noše in tudi delovne noše – vsakdanja kmečka oblačila, ki so jih v okolici Sovodnja nosili na začetku 20. stoletja, odvisno od nastopa. S svojimi nastopi popestrijo prireditve v domačem kraju in občini, pa tudi širše po Sloveniji in celo čez mejo, redno razveseljujejo tudi stanovalce domov za starejše v Idriji, Horjulu, Logatcu, Črnem Vrhu in Podbrdu. Vrsto let so nastopali za goste Hotela Cerkno, do epidemije covida-19 so se redno udeleževali tudi območnih revij folklornih skupin.

Družijo se tudi zasebno

»Našo skupino že od začetka druži veselje do ohranjanja kulturne dediščine, pa tudi medsebojno prijateljstvo, saj se radi družimo tudi zasebno,« je poudaril Podobnik in dodal, da skupaj praznujejo tudi okrogle jubileje svojih članov, pri čemer za vsakega pripravijo prav posebno presenečenje. Pogrešajo le podmladek – veliko parov namreč ta čas v skupini pleše že od samega začetka. Za prireditev Naših štirideset, ki so jo v nedeljo pripravili na Sovodnju, so v sodelovanju z domačim ansamblom Trio Šubic pripravili venček plesov, ki so ga kot posebno presenečenje ob jubileju predstavili prvič. Prvič so prikazali tudi kratki film o običajih, ki so včasih spremljali košnjo, posneli pa so ga s pomočjo članov folklorne skupine po zapisih Janka Kalana.