Jamstvena shema za mlade

V veljavo je stopil zakon o stanovanjski jamstveni shemi, ki bo mladim omogočal državno jamstvo za posojila v višini do dvesto tisoč evrov ob prvem reševanju stanovanjskega vprašanja.

Podrobnosti bo urejala uredba, ki jo mora vlada sprejeti v tridesetih dneh od uveljavitve zakona.

Ljubljana – Prejšnji teden je v veljavo stopil zakon o stanovanjski jamstveni shemi, ki ga je v začetku prejšnjega meseca potrdil državni zbor. Po zakonu bo država mladim ob prvem reševanju stanovanjskega vprašanja dala jamstvo za najem posojila pri bankah. Jamstvo bo izdano za posojilo do višine dvesto tisoč evrov in ročnostjo do trideset let, pri čemer bo moral kreditojemalec zagotoviti najmanj dvajset odstotkov glavnice lastne udeležbe. Za izvajanje sheme bo na leto na voljo tristo milijonov evrov in se bo letno obnavljal v tej višini do konca leta 2032.

Kot je še opredeljeno v zakonu, bodo jamstva zagotovljena mladim do 38 let in mladim družinam, zaposlenim za določen ali nedoločen čas, katerih kreditna sposobnost je praviloma nizka in po sklepu Banke Slovenije, ki je v veljavi od jeseni 2019, niso kreditno sposobni za najem stanovanjskega kredita. Ta je sicer prejšnji teden že napovedala, da bodo iz omejitev kreditiranja prebivalstva izvzete kreditne pogodbe za nepremičnine, zavarovane z državnim jamstvom.

Kot med drugim še opredeljuje zakon, se za mlado družino šteje skupnost obeh ali enega od staršev z enim ali več otroki oz. posvojenci, pri čemer vsaj en otrok še ni šoloobvezen v letu vložitve vloge za kredit po tem zakonu. Prvo reševanje stanovanjskega vprašanja pa po zakonu pomeni nakup, gradnjo, prenovo ali dograditev stanovanjske nepremičnine, rekonstrukcija ali sprememba namembnosti stanovanja.

Za posle v zvezi z izdajo, spremljanjem, unovčevanjem in izterjavo jamstev ter nadzor nad namensko rabo kreditov bo po zakonu zadolžena SID banka. Podrobneje bodo sicer merila, pogoji in postopek za izdajo jamstev določeni z uredbo, ki jo bo sprejela vlada v tridesetih dneh po uveljavitvi zakona.