Kakšni so vplivi podjetja na okolje

Zaradi pritožb domačinov glede hrupa, prahu in ostalega onesnaževanja so v podjetju SIJ Acroni pripravili poročilo o zmanjševanju vplivov na okolje.

»Vsi si želimo, da bi zaradi prisotnosti težke industrije v kraju čutili čim manj neželenih posledic. Tudi zato je pomembno, da se v podjetju zavedajo svoje odgovornosti do ljudi in okolja. Naša naloga pa je, da jih na to neprestano opozarjamo, saj je utopično pričakovati, da »fabr'ke« ter z njo povezanih dima, prahu in hrupa jutri naenkrat ne bo več ...« pravijo v KS Slovenski Javornik - Koroška Bela.

Slovenski Javornik – Krajane Slovenskega Javornika in Koroške Bele, ki živijo v neposredni bližini obratov podjetja SIJ Acroni, je decembra lani prestrašil rumeno-rjav oblak nad obratom hladne valjarne. V podjetju so izvor sicer pojasnili in se zanj opravičili, a domačini še naprej opozarjajo na težave s hrupom, prahom in ostalim onesnaževanjem. Pritožbe prejemajo tudi na Krajevni skupnosti Slovenski Javornik – Koroška Bela, zato sta predsednik KS Matej Brus in Občina Jesenice SIJ Acroni pozvala, naj dodatno pojasnijo, kakšni so vplivi na okolje in na kakšen način si te vplive prizadevajo zmanjševati. V podjetju so zato pred dnevi izdelali poročilo o zmanjševanju vplivov na okolje, v katerem poudarjajo, da so v zadnjih dvanajstih letih vložili 348 milijonov evrov v najsodobnejšo tehnologijo, vsaka posodobitev tehnologije pa ima tudi pozitiven vpliv na okolje.

Tako so v zadnjih letih zmanjšali prašenje s posodobitvijo in izgradnjo dodatne odpraševalne naprave. Kot navajajo, jim je v desetih letih količino prahu iz izpustov uspelo znižati za skoraj dve tretjini. Ker na emisije v zrak vpliva kakovost jeklenega odpadka, ki ga uporabljajo v proizvodnji jekla, so konec lanskega leta postavili tudi linijo za magnetno separacijo. V zadnjih letih so močno zmanjšali tudi porabo sveže vode za hlajenje. V času Železarne Jesenice je bil namreč precejšen del toka reke Save speljan kar skozi tovarno, uporabljali so jo za hlajenje in kot tehnološko vodo. Danes so tehnološke vode ločene od hladilnih, hladilne vode pa so urejene v zaprtih oziroma polzaprtih tokokrogih. Lani so tako porabili petkrat manj vode kot pred petnajstimi leti. Obenem so zgradili čistilno napravo, tako da se očiščene vode vračajo nazaj v proizvodnjo.

Da bi zmanjšali hrup, so po navedbah podjetja zamenjali 23 vrat, poskrbeli za protihrupno zaščito pri obratu debele pločevine, namestili dušilce zvoka na ventilatorje ...

Lotili so se tudi urejanja odlagališča Javornik, tako imenovanega območja PTO, kamor so do leta 2008 odlagali odpadke, ki nastajajo pri proizvodnji jekla. Območje bo urejeno še letos, uredili bodo plato in brežino, ki bo zatravljena.

Kot so še poudarili, so pridobili več certifikatov s področja varstva okolja in energetske učinkovitosti.

In kot zagotavljajo: "Do leta 2030 bomo naše emisije v primerjavi z izhodiščnim letom 2005 znižali za 44 odstotkov."