Učenci Osnovne šole Šenčur so spoznavali galski nogomet. / Foto: arhiv šole

Spoznavali Irsko

V okviru projekta Erasmus+ so na Osnovni šoli Šenčur sredi aprila gostili štiri pedagoške strokovnjake iz Irske, ki so učencem predstavili tudi galski nogomet.

V času celotedenskega obiska so irski učitelji razrednega pouka Eoin Vaughan, Barry Corbett, Kevin Brennan in Daryl Eade, ki poučujejo na irski osnovni šoli Holy Family Senior School Ennis, za učence Osnovne šole Šenčur pripravili delavnice galskega nogometa, predavanje o Irski in plesno delavnico irskega plesa. V delavnice so se v petih dneh vključili vsi učenci, to je več kot sedemsto učencev, zato je bilo kar pestro, je priznala vodja obiska Tadeja Tomlje. Gostje iz Irske so obisk na šoli izkoristili tudi za spoznavanje Slovenije, slovenskim učiteljem pa so na irsko-slovenskem večeru predavali o irskem šolskem sistemu in življenju na Irskem.

Stik z učiteljem Eoinom Vaughanom je učiteljica razrednega pouka in angleščine Tadeja Tomlje prvič vzpostavila v obdobju šolanja na daljavo, ko je s svojimi učenci iz petega razreda izpeljala enotedenski projekt spoznavanja Slovenije in Irske, pri čemer so učenci seveda potovali zgolj virtualno. »Projekt so kot odličnega prepoznali pri nacionalni agenciji programa Erasmus+ in mu podelili prvo nagrado na natečaju Internacionalizacija doma,« je razložila Tadeja Tomlje in dodala, da je zmaga na omenjenem natečaju vzbudila pozornost veleposlaništva Irske v Ljubljani, ki je izrazilo željo po nadaljnjem sodelovanju. »Prvo priložnost za obisk je ponudil sedemletni projekt Erasmus+, ki omogoča izmenjavo tujih strokovnjakov in na naši šoli poteka pod vodstvom Katarine Klajn. Tako smo na obisk povabili Eoina Vaughana.« Skupaj s sodelavci na irski šoli, ki so v prostem času tudi promotorji galskega nogometa, je tako ta šport predstavil tudi šenčurskim učencem. »Učenci so bili veseli tovrstne popestritve med urami športa. Poleg visoke motivacije za športno udejstvovanje pa so po tem obisku zelo motivirani tudi za učenje tujih jezikov, predvsem angleščine,« z navdušenjem ugotavlja Tadeja Tomlje in dodaja: »Veseli smo, da smo s tem obiskom okrepili dobre odnose med državama, spodbujali pomen športa med mladimi in odprli možnosti za sodelovanje v prihodnosti.«