Dr. Maja Kolar

Vse se začne z dobrim semenom

Semenjalnica, ki jo podpirajo vse zgornjegorenjske občine, še naprej skrbi za hrambo, zaščito in odkup ekoloških semen. Stare sorte graha in fižola so na voljo tudi vrtičkarjem.

Lesce – Zgornjegorenjske občine tudi letos sofinancirajo delovanje Semenjalnice, ekološke certificirane hranilnice semen, ki ima prostore v Čebelarskem centru v Lescah. Ta ekološkim pridelovalcem semen še naprej zagotavlja svetovanje in strokovni nadzor nad pridelavo ter skrbi za hrambo, zaščito ter odkup pridelanih ekoloških semen.

»Vsako leto imamo več kooperantov, več kmetov, ekološko certificiranih, ki za nas pridelujejo semenski material. Veseli in ponosni smo, da smo nekaj starih sort semen – dve vrsti graha in šest različnih starih, tradicionalnih sort fižolov – že dali na trg. Naš sortiment pa v prihodnje želimo razširiti ne le na stročnice, ampak tudi na druge kulturne rastline,« je povedala dr. Maja Kolar, ki Semenjalnico strokovno vodi.

Že letos pa skupaj s čebelarji začenjajo skupni projekt, povezan z gorenjsko avtohtono sorto ajde, ki je že v postopku vpisa v ohranjevalno sortno listo. »Gre za sorto ajde, ki je bolj medonosna kot modernejše, z njo pa bi čebelam v poznopoletnem oziroma zgodnjejesenskem obdobju zagotavljali dovolj paše.« Kolarjeva je prepričana, da bodo predvsem ekološki kmetje novost sprejeli z navdušenjem, saj se, kot pravi, dobro zavedajo pomena ohranjanja okolja in trajnosti.

V Semenjalnici se oglašajo tudi številni vrtičkarji. »Naša semena so na voljo v čebelarski trgovini v Lescah pa tudi v ekološki trgovini Dobra misel. Zadovoljni smo, da se ljudje v vedno večjem številu odločajo za nakup ekoloških semen.«

Ob tem bodo letos spet vzpostavili tesnejše vezi z osnovnimi šolami, ki jim bodo ekološko semenarstvo in ekološko pridelavo hrane predstavili na učnih vrtovih. Na Inštitutu Eko semena pri tem poudarjajo, da je setev dobrega semena najučinkovitejši pa tudi najcenejši ukrep za uspešno pridelovanje kmetijskih rastlin.