Občina Bled je po treh letih pridobila gradbeno dovoljenje za prenovljeno pristanišče za pletne v Mlinem. / Foto: Tina Dokl

Po treh letih do dovoljenja

Občina Bled je po treh letih od odprtja pridobila gradbeno dovoljenje za prenovljeno pristanišče za pletne v Mlinem, s čimer so se izognili denarnim kaznim in rušenju pristana.

Bled – Občina Bled je v začetku aprila 2019 končala 160 tisoč evrov vredno investicijo v obnovo lesenega pomola v Mlinem na obali Blejskega jezera, ki je bil dotrajan, njegova uporaba pa nevarna. Zanj tedaj niso pridobili gradbenega dovoljenja, saj so menili, da ne gre za novogradnjo, temveč za adaptacijo, in da so bila dela izvedena kot investicijsko vzdrževanje v javno korist. Gradbena inšpektorica Inšpektorata RS za okolje in prostor je v odločbi, ki je bila izdana marca 2019, ugotovila, da rekonstrukcije ni mogoče šteti med izjeme, za katere ni potrebno gradbeno dovoljenje, saj izvedena dela presegajo vzdrževanje objektov. Pristanišče za pletne, ki je bilo sicer na tem mestu že prej, se je skupaj s temelji in piloti odstranilo in se na razširjenem območju zgradilo novo, in kot je navedla inšpektorica, je po zakonu za novogradnjo ali rekonstrukcijo treba imeti pravnomočno gradbeno dovoljenje.

Občini Bled je naložila, naj na svoje stroške do 15. avgusta 2019 odstrani novozgrajeni objekt in vzpostavi prejšnje stanje, v nasprotnem primeru se bo začel postopek izvršbe. Z odločbo je bila prepovedana tudi uporaba pristanišča, vendar so ga pletnarji kljub temu ves čas uporabljali. Kazen v višini 2500 evrov je kot odgovorna oseba dobil blejski župan Janez Fajfar, ki je bil prepričan, da gradbenega dovoljenja ne potrebujejo.

Občina Bled je tedaj pristopila k pridobivanju gradbenega dovoljenja za nazaj, a postopki so trajali tri leta, saj so morali ob ureditvi dokumentacije pridobiti še vrsto drugih dovoljenj in soglasij, s pridobljenim gradbenim dovoljenjem pa se niso izognili le finančnim stroškom, temveč tudi rušitvi pristana.