Dve zvezdici Bledu in Gorjam

Občini Bled in Gorje sta postali prvi prejemnici evropskega certifikata Zero Waste Certified City, prejeli sta dve zvezdici od petih. Certifikat je namenjen pospeševanju prehoda evropskih mest na t. i. zero waste (nič odpadkov) in izvajanju krožnega gospodarstva na lokalni ravni.

Certifikat z dvema zvezdicama pomeni, da občini že sedaj ravnata z viri mnogo bolje od zahtev zakonodaje, saj imata širok nabor ukrepov za preprečevanje nastajanja odpadkov, ponovno uporabo in boljše ločevanje.

Bled, Gorje – »Certifikat z dvema zvezdicama pomeni, da občini že sedaj ravnata z viri mnogo bolje od zahtev zakonodaje, saj imata širok nabor ukrepov za preprečevanje nastajanja odpadkov, ponovno uporabo in boljše ločevanje, hkrati pa raznolike lokalne akterje aktivno spodbujata k sprejemanju lastnih zero waste ukrepov. Tako Bled kot Gorje sta pokazala vizijo pri ravnanju z viri, obstoječa strategija pa narekuje dodatne izboljšave, ki bodo ob naslednji reviziji zagotovo prinesle več zvezdic,« so prepričani Ekologi brez meja, ki ob tem poudarjajo, da je občinama uspelo doseči odlične rezultate kljub močni obremenjenosti s turizmom.

Tako navajajo, da je bilo v obdobju ocenjevanja izvedenih več kot štirideset ukrepov za izboljšanje upravljanja virov in ozaveščenosti, stopnja ločenega zbiranja z okoli deset povečana na več kot sedemdeset odstotkov, količina mešanih odpadkov na turista pa zmanjšana za 16 odstotkov, ob tem, da se je njihovo število tačas skoraj podvojilo.

Certifikacijski standard, ki ga je razvila organizacija Mission Zero Academy (MiZA), je sicer sestavljen iz petih korakov: izraz interesa, zaveza, implementacija, certificiranje in letne izboljšave. Ima stalno podporo strokovnjakov s področja ravnanja z odpadki in viri in je razvit okoli sistema točkovanja, ki vključuje obvezne in dodatne kriterije, pojasnjujejo v društvu Ekologi brez meja.

Dodatni kriteriji so ovrednoteni glede na ambicioznost in učinek posameznih skupin ukrepov, kombinacija teh točk skupaj pa opredeljuje raven certificiranja občine in njeno število t. i. zvezdic.

Po pridobitvi certifikata bodo občine izvajale nadgradnje ukrepov in njihovega spremljanja, vsaka tri leta pa bodo spet podvržene reviziji za potrditev certifikata — z možnostjo višje ocene do pet zvezdic.