Uporabniki Štacjona s svojo strokovno vodjo Vesno Žibert na prireditvi ob 10-letnici, ki so jo pripravili v kamniški knjižnici

Štacjon deluje že deset let

Dnevni center za osebe s težavami v duševnem zdravju Štacjon, ki deluje v okviru Centra za socialno delo Osrednja Slovenija – vzhod, enota Kamnik, podpirajo pa ga občine Kamnik, Komenda in Mengeš, je v prvem desetletju postal primer dobre prakse.

Kamnik – Dnevni center, ki združuje približno petdeset uporabnikov, je svoja vrata odprl januarja leta 2012, v največji meri pa ga financirata Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti in Občina Kamnik. Nastal je na pobudo uporabnikov takratnega Centra za socialno delo Kamnik, ki so na občini hitro naleteli na posluh in podporo, in tako so se že kmalu preselili v prostore nekdanje železniške postaje na Kolodvorski, ki so jih poimenovali Štacjon. Njihove aktivnosti so usmerjene v izboljšanje kakovosti življenja uporabnikov; spodbujajo jih namreč k aktivnejšemu zagotavljanju njihove lastne socialne varnosti in k samostojnosti na vseh področjih, pomagajo jim pri ohranjanju pridobljenih in razvijanju ter učenju novih spretnosti in veščin, spodbujajo k aktivnemu in kakovostnemu preživljanju prostega časa, skrbijo za izboljšanje duševnega zdravja in splošne fizične kondicije, pomagajo pri sprejemanju bolezni in se učijo živeti z njo ter skrbijo za socialno vključenost na vseh možnih področjih.

Prvo desetletnico so praznovali s prireditvijo v prostorih kamniške knjižnice, kjer so zbrane nagovorili župan Matej Slapar, direktorica Centra za socialno delo Osrednja Slovenija – vzhod Andreja Rihter, predstavnik ministrstva Gregor Majcen in Vesna Žibert, ki je vodenje Štacjona prevzela pred nekaj tedni. »Štacjon v vseh teh letih ni postal samo domač in varen prostor za uporabnike, zaposlene in prostovoljce, ki se v njem srečujemo, ampak je tudi v lokalnem okolju dobro sprejet in prepoznan program ter primer dobre prakse v širšem družbenem prostoru. Za vse to je bilo potrebno veliko potrpljenja, poguma in volje,« je poudarila nova strokovna vodja.

Pred epidemijo koronavirusa, v letih 2018 in 2019, so v dnevnem centru zaznali velik porast uporabnikov, ki je zaradi številnih epidemioloških ukrepov nato upadel, a število odraslih s tovrstnimi težavami nenehno raste, zato bodo obstoječi prostori Štacjona slej ko prej postali premajhni.