Okoli štirideset udeležencev prostovoljske akcije je na površini, veliki približno pol hektarja, na novo zasadilo tisoč novih dreves. / Foto: Primož Pičulin

Posadili so tisoč novih dreves

Zaposleni in vodstvo družbe Elan so na pobočju pod Svetim Petrom nad Begunjami posadili tisoč novih dreves.

Več kot štirideset prostovoljcev je na površini, veliki pol hektarja, nasadilo javorje, češnje, orehe, hruške in lesnike. Zavezali so se, da bodo za posajena drevesa skrbeli vsaj še pet let.

Begunje – Zaposleni in vodstvo družbe Elan so prejšnji teden v prostovoljski akciji na pobočju pod Sv. Petrom nad Begunjami posadili tisoč novih dreves. Akcija je na zemljišču, sicer v lasti Agrarne skupnosti Poljče, ki je zemljišče pripravila za sajenje, potekala pod skrbnim nadzorom gozdarjev Območne enote Bled Zavoda za gozdove. V Elanu so se zavezali, da bodo za drevesa skrbeli še vsaj prihodnjih pet let.

»V Elanu se že dolgo ukvarjamo s projekti na temo trajnosti in tako smo prišli na idejo, da naredimo nekaj v bližini, v sodelovanju z lokalno skupnostjo in tudi nekaj za naravo. Kljub temu da v Elanu nenehno skrbimo za okolje in se zavedamo trajnostne oskrbe, se zavedamo svojih vplivov na okolje, zato se nam zdi prav, da naravi nekaj vrnemo in tako pomagamo, da se lažje obnavlja,« je povedala Anita Jerala Peterman, vodja nabave v Elanovi Zimski diviziji.

Zanimanje za sodelovanje v akciji je bilo med zaposlenimi izjemno, tako da se je tokrat niso mogli udeležiti vsi, ki so si to želeli. »Po službah oziroma divizijah smo razdelili kvote, tako da je z vsakega oddelka prišlo nekaj zaposlenih. Ampak dela bo še dovolj in v prihodnjih petih letih bodo zagotovo prišli na vrsto vsi, ki si to želijo,« je zagotovila.

»To, da Elanove smuči ročno izdelujemo v srcu Alp, je naš ponos in privilegij, a hkrati trditev, ki jo jemljemo s popolno odgovornostjo. Narava je za elanovce vir inspiracije in pomembno je, da skrbimo za nedotaknjenost tega navdiha, saj napaja inovacije, po katerih slovimo. To velja tako v fazah nastajanja naših proizvodov kot tudi skozi odnos, ki ga gradimo s svojimi odjemalci. Smo znamka z globalno prisotnostjo in ambicijo, da delujemo kot ambasador trajnostnih vrednot tako za naše zaposlene in kupce kot tudi za širšo družbo,« je poudarila Melanja Korošec, direktorica znamke Elan.

Kot je poudaril vodja blejske območne enote Zavoda za gozdove Slovenije Andrej Avsenek, je pri sodelovanju z Elanom posebno pomemben dolgoročni vidik dogovora, ki vključuje skrb za posajena drevesa vsaj še za naslednjih pet let. »Elanovci so se zavezali, da bodo sadike enkrat do dvakrat letno obželi in jeseni zaščitili pred divjadjo z apnenim premazom.«

Površina, ki so jo pogozdili, je bila pred več kot pol stoletja pašnik, ki se je po opustitvi paše naravno zarasel, predvsem z borovci. Te je sredi osemdesetih zelo prizadel vetrolom, čemur je sledilo ponovno zaraščanje z leskami, vrbami, topoli in trepetlikami, čeprav je rastišče odlično, primerno za plemenite listavce, kot jim rečejo gozdarji, je pojasnil Avsenek. »Pri načrtovanju nove zasaditve smo samo posnemali naravo, tako da bodo sedaj tu rasli javorji, češnje pa tudi orehi, divje hruške in lesnike.«