Strokovno komisijo so sestavljali tudi predstavniki Društva barmanov Slovenije. Tomaž Fartek (tokrat v vlogi sodnika) pojasnjuje pravila tekmovalcu iz Italije Ronardu Odoomu. Mladenič sicer prihaja iz Gane in je v Italiji že dve leti.

Zmagala je kačja krona

Vila Bled je gostila 16. G&T Cup, mednarodno barmansko tekmovanje, ki ga organizirajo študentje Višje strokovne šole za gostinstvo, velnes in turizem (VSŠ) Bled.

Študentje so se po letu dni premora ponovno v živo pomerili v barmanskih sposobnostih na tradicionalnem mednarodno obarvanem barmanskem tekmovanju na Bledu. Ker je šlo mladim organizatorjem tekmovanja na roke tudi vreme, je tekmovalni prostor na znameniti terasi Vile Bled s pogledom na Blejski otok res nudil izjemno odrsko kuliso.

Na šoli poudarjajo, da gre za zajeten projekt, ki ga od začetka do konca izpeljejo študentje prvega in drugega letnika programa Gostinstvo in turizem s pomočjo mentorjev oziroma predavateljev VSŠ Bled. Da jim gre organizacija odlično od rok, smo se prepričali na lastne oči, da je vse skupaj teklo v pravem zaporedju in smiselno povezano, pa je na tekmovanju v angleščini in z mikrofonom v roki skrbel kar vodja projekta Žan Mubi.

Barmansko tekmovanje je letos potekalo v duhu teme Skrivnostni gozd, v okviru katere so se tekmovalci najprej preizkusili v kreativni pripravi koktajla po lastnem receptu ter na ta način predstavili zgodbo mističnega bitja ali predmeta, ki živi ali je živel v gozdu in je njihov koktajl po njem dobil ime. Je pa vsak tekmovalec pred začetkom (v angleščini) predstavil svojo zgodbo o koktajlu, da so sodniki razumeli, zakaj in od kod pravzaprav navdih zanj.

Novost letošnjega dogajanja pa je bil tudi drugi krog tekmovanja, t. i. speed round, kjer so se tekmovalci pomerili v hitrostni pripravi klasičnih koktajlov.

Tekmovanja se je udeležilo 25 tekmovalcev z enajstih šol članic združenja AEHT iz kar sedmih različnih evropskih držav. Strokovna komisija je ocenjevala tako nastop in zgodbo kot zgradbo, kompleksnost, okus in prezentacijo mešane pijače. V drugem krogu tekmovanja pa sta bila pomembna pravilen recept koktajla in hitrost priprave.

Skupno prvo mesto je na koncu osvojil koktajl kačja krona Benjamina Harbe, študenta Višje strokovne šole za gostinstvo in turizem Maribor. Druga je bila Zane Bite iz Rige v Latviji, tretja pa Lara Šoštar Pribožič, študentka Biotehniškega izobraževalnega centra Ljubljana. Nagrado za najboljšo zgodbo in nastop pa si je prislužil Marko Maraš, študent VSŠ Bled, ki prihaja iz Podgorice. Marko se je tekmovanja udeležil drugič, vendar je edini doslej, ki je zastopal dve različni šoli ter dve različni državi.