Glasovanje po pošti in na domu

Volivci lahko še jutri zaprosijo za glasovanje po pošti. Čez osem dni, 20. aprila, se izteče rok, do katerega lahko volivci zaprosijo za glasovanje na domu zaradi bolezni.

Kranj – Volitve v državni zbor se nezadržno bližajo. Volilne komisije so kandidatne liste že potrdile in izžrebale njihov vrstni red na glasovnicah v posameznih volilnih enotah. V 1. volilni enoti Kranj je bilo vloženih in potrjenih dvajset kandidatnih list, gospodinjstva pa bodo v kratkem tudi prejela publikacije s seznami kandidatov v posameznih volilnih okrajih. Poglejmo še nekaj volilnih opravil do samih volitev, ki bodo potekale v nedeljo, 24. aprila, od 7. do 19. ure, predčasno glasovanje pa od torka, 19. aprila, do vključno četrtka, 21. aprila, med 7. in 19. uro.

Jutri, 13. aprila, se izteče rok za volivce, ki so v priporu, zavodu za prestajanje kazni, v bolnišnici ali socialnovarstvenem zavodu za institucionalno varstvo in želijo glasovati po pošti na območju Slovenije, da to sporočijo okrajni volilni komisiji. Na enak način lahko glasujejo tudi invalidi, če predložijo odločbo pristojnega organa o priznanju statusa invalida. S takšno odločbo lahko invalidi glasujejo po pošti tudi stalno, to obvestilo okrajni volilni komisiji pa velja do preklica.

Čez osem dni, 20. aprila, se izteče rok, do katerega lahko volivci zaprosijo za glasovanje na domu zaradi bolezni. Po odločitvi državne volilne komisije (DVK) morajo volivci k vlogi priložiti zdravniško potrdilo, čemur pa zdravniki nasprotujejo. V zdravniški zbornici so tako opozorili, da želi DVK zdravnikom naložiti dodatne obveznosti, navodilo pa da ni v skladu z zakonom. Iz veljavne zakonodaje namreč ne izhaja, da bi moral volivec ob vložitvi vloge za glasovanje na domu priložiti tudi ustrezno zdravniško potrdilo. Prav tako ni nikjer navedeno, na podlagi katerih kriterijev se bi zdravnik odločil za izdajo potrdila.

Predsednik DVK Peter Golob odgovarja, da je zavračanje prošenj za izdajanje zdravniških potrdil nesprejemljivo, saj se s tem volivcem onemogoča uresničevanje volilne pravice. »Število teh vlog ni neobvladljivo in ne bi smelo predstavljati velike dodatne obremenitve za zdravnike,« je poudaril. Na DVK še pojasnjujejo, da zdravniška potrdila niso potrebna za volivce v izolaciji zaradi okužbe s koronavirusom. Ti bodo morali k vlogi predložiti potrdilo o okužbi oziroma odrejeni izolaciji.