Od leve: župan Peter Torkar, direktor TNP Tit Potočnik, župani Ciril Globočnik, Jože Sodja, Leopold Pogačar, Janez Hrovat, direktorica RAGOR-ja Eva Štravs Podlogar ter župana Blaž Račič in Janez Fajfar / Foto: Primož Pučulin

Smer trajnostne mobilnosti

Na zadnji koordinaciji županov Zgornje Gorenjske, ki se je je udeležil tudi novi direktor TNP Tit Potočnik, je bila osrednja tema predstavitev aktivnosti in sodelovanja s Triglavskim narodnim parkom.

Kranjska Gora – Koordinacijo županov zgornje Gorenjske so v sodelovanju z Razvojno agencijo Zgornje Gorenjske organizirali v torek na sedežu Občine Kranjska Gora. Kot je povedal novi direktor javnega zavoda Triglavski narodni park (TNP) Tit Potočnik, biosfreno območje Julijskih Alp potrebuje okrepljen načrt strategije razvoja, predvsem pa ozaveščanje in informiranje ljudi s poudarkom na trajnostni mobilnosti, omejevanju individualnega prometa s ciljem, da bi ljudje več uporabljali javni prevoz, in usmerjanjem obiska. V nadaljevanju želijo, kot je pojasnil Potočnik, oblikovati skupno platformo za obiskovanje biosfernega območja, ki bo koristna tako za obiskovalce kot tamkajšnje prebivalce. »Dogovorili smo se za postavitev temeljev za medsebojno komunikacijo, srednjeročne aktivnosti, da pridemo do določenih ciljev in da biosferno območje Julijske Alpe, priznano s strani Unesca, deluje za namen, za katerega je bilo priznano.«

Gostitelj koordinacije župan Občine Kranjska Gora Janez Hrovat je povedal, da so se pogovarjali o skupnih akcijah usmerjanja turističnih tokov v biosfernem območju občin, ki sodelujejo v povezavah na področju Julijskih Alp. »Skupnost Julijskih Alp je izredno uspešna, imamo ogromno gostov, ki pa na tako majhnem območju ob tako uspešni strategiji trženja predstavljajo izziv tudi za usmerjanje in obvladovanje teh tokov za trajnostno mobilnost, ki se ga lotevamo v občinah z namenom, da se zadeve regulirajo in da za lokalno prebivalstvo to ne postane preobremenjujoče.« Župan Hrovat je konkretno omenil, da je za Občino Kranjska Gora pomembno umirjanje prometa v dolino Vrata, v Srednji Vrh ter tudi za druge alpske doline. »Predvsem pa želimo urediti Vršič, ki je že dolgo časa vsled vsakoletnega dviga prometa najbolj pereč problem v samem osrčju, ki povezuje Primorsko in Gorenjsko. Kljub temu da je država umestila ureditev te ceste kot prioritetno, se župana z obeh strani prelaza Vršič zavzemava za čim hitrejšo rešitev, za umirjanje prometa tudi z uvedbo nadzorov, sčasoma verjetno tudi cestnine. Pogovarjamo se tudi o skupnem javnem prevozu na celotnem območju Julijskih Alp, kjer skupaj z obema razvojnima agencijama (Razvojno agencijo Zgornje Gorenjske in Posoškim razvojnim centrom) iščemo varianto, da bi vse dali na isti imenovalec in bi prevoze uporabljali ne samo turisti, ampak tudi naši občani,« je pojasnil župan Hrovat. Kot je dodal, so poudarili tudi pomen ohranjanja kmetijstva, mirnih con, kjer bi lokalne skupnosti in upravljavci parka skupno politiko peljali na področju vseh občin v TNP. Župani pričakujejo, da bodo strokovni sodelavci TNP občinam pri tem v pomoč.

Direktorica Razvojne agencije Zgornje Gorenjske Eva Štravs Podlogar je povzela, da od direktorja TNP župani pričakujejo pomoč pri dogovorih z ministrstvoma za okolje in prostor ter finančnim ministrstvom, vezano na črpanje sredstev po 11. členu TNP o manj birtokratskih postopkih in z večjim posluhom za potrebe lokalnih skupnosti. Sprejeli so tudi sklep, da na pristojna ministrstva posredujejo poziv, namenjen ustrezni zaščiti vodnih virov v občinah Gorje, Bled in Radovljica. »Župani so sprejeli tudi sklep, da se še pred poletjem organizira sestanek o skupnih izzivih s TNP, desetimi župani občin, ki jih povezuje biosferno območje, obeh razvojnih agencij in skupnosti Julijske Alpe,« je sklenila Eva Štravs Podlogar.