V Muzeju Žiri so minulo soboto odprli dopolnjeno stalno razstavo. / Foto: Tanja Mlinar

Zbirko obogatili z novimi deli

V Muzeju Žiri so minulo soboto odprli novo stalno razstavo, v okviru katere so že obstoječo zbirko del devetih žirovskih likovnikov dopolnili še z devetimi novimi deli.

Žiri – Nova postavitev del žirovskih likovnikov v okviru stalne razstave v Muzeju Žiri tako po novem obsega 18 del. S svojimi deli so razstavo obogatili še: Katja Bogataj, Ajda Erznožnik, Barbara Kastelec, Marica Trček, Mihaela Žakelj Ogrin, Tomi Albreht, Andrej Mivšek, Tadej Oblak in Franc Temelj, ki so se tako pridružili avtorjem iz že obstoječe zbirke Franju Kopaču, Maksimu Sedeju, Janezu Sedeju, Ivanu Gluhodedovu, Jožetu Peternelju, Konradu Peternelju, Tomažu Kržišniku, Stanetu Kosmaču in Pavlu Sedeju.

Po besedah Mihe Nagliča iz Muzejskega društva Žiri so prvo stalno razstavo pod vodstvom Alfonza Zajca odprli že leta 1980, drugo so postavili leta 2009 ob odprtju prenovljene stare šole, zdaj pa je v galeriji Muzeja Žiri na ogled še dopolnjena zbirka. »Tako reprezentativne skupinske razstave žirovskih likovnikov doslej še ni bilo. Na ogled bo v najlepšem prostoru naše muzejske hiše: že galerija sama je lepa, skupaj z razstavljenimi deli pa je prava krasotica.« Maja Justin Jerman iz muzejskega društva je poudarila, da je poživljena in dopolnjena razstava tudi plod dobrega sodelovanja z Občino Žiri in donatorji iz žirovskih podjetij, ki so pomagali pri odkupu del. Župan Janez Žakelj je prepričan, da s tem Žiri postavljajo na zemljevid sveta ne samo s športom, ampak tudi s kulturo. »Pravijo, da umetnost govori univerzalni jezik, ob ogledu umetnin pa bi rekel, da vsak umetnik govori svoje narečje.« Zato si želi, da bi vsi razumeli te umetnine, da bi vsakega nagovorile po svoje.

Ob odprtju razstave so še v sklopu praznovanja petdesetletnice društva podelili tudi nagrade najbolj zaslužnim. Prejela sta jo ustanovitelja društva Marjan Bogataj in Tone Mlakar, pa tudi Ida Filipič Pečelin in Olga Vončina, Beti Poljanšek Koman, Tita Porenta, Stane Kosmač in Franc Temelj ter nekdanja predsednika Tone Eniko in Miha Naglič. Kot je v imenu nagrajencev poudarila Tita Porenta, avtorica čevljarske zbirke v muzeju, je prav vsak prispeval kamenček k obstoju muzeja in tamkajšnjih zbirk. »Želim si, da bi vašo dediščino še širili in jo pokazali vsaj v okviru občasnih razstav.« Dodala je še, da si je društvo zaslužilo Valvasorjevo nagrado, ki so jo prejeli lani, saj je Alpinina oziroma čevljarska zbirka nacionalnega pomena.