Policist Tomaž Tomaževic je doslej o posledicah prometnih nesreč predaval predvsem srednješolcem. / Foto: arhiv GG

Motoriste vabijo na predavanja

Tudi v Medvodah in Kamniku bo v aprilu potekalo brezplačno predavanje Prometne nesreče in posledice. Namenjeno je predvsem motoristom in mladim voznikom.

Kamnik, Medvode – Policijska uprava Ljubljana pred začetkom motoristične sezone v sodelovanju z Javno agencijo RS za varnost prometa (AVP) in občinami organizira brezplačna predavanja z naslovom Prometne nesreče in posledice. Namenjena so predvsem uporabnikom enoslednih motornih vozil in mladim voznikom pa tudi ostalim udeležencem v prometu. Predavanji bodo pripravili tudi v kulturnem domu v Medvodah (12. aprila) in Zavodu Mekinjski samostan v Kamniku (21. aprila), obe se začneta ob 17. uri. Za udeležbo se je treba predhodno prijaviti do četrtka, 7. aprila, na e-naslov: predavanja_nesrece@policija.si, pri tem pa navesti kraj, kjer bi se predavanja radi udeležili, in število oseb.

Na policiji pojasnjujejo, da projekt Posledice prometnih nesreč že od leta 2012 v sodelovanju z AVP izvajajo za dijake srednjih šol. Projekt je bil pozitivno sprejet in tudi nagrajen s posebnim priznanjem za prispevek k večji varnosti v cestnem prometu. Slušatelji so večkrat poudarili, da bi predavanje morali poslušati ne le mladostniki, ampak sleherni udeleženec v prometu.

Predavanje je namenjeno predvsem ozaveščanju o posledicah prometnih nesreč in posledično s tem krepitvi zavedanja, kako pomembno je naše ravnanje v prometu. Predavatelj, policist Tomaž Tomaževic, bo temo predstavil v interaktivnem predavanju, ki traja 45–60 minut. Sestavljeno je iz osebne izpovedbe zgodb o prometnih nesrečah, v katerih je bil posredno ali neposredno udeležen ali jih je obravnaval kot policist. S prikazom posnetkov s spleta ter drugih vsebin pokaže, kateri so vzroki in kakšne so lahko posledice prometnih nesreč. Celotno predavanje spodbuja slušatelje k razmišljanju o posledicah in je predstavljeno na poljuden način ter se vseskozi prepleta z izkušnjami iz prakse.

Predavanje je razdeljeno v več sklopov in obsega seznanitev s posledicami prometnih nesreč skozi oči policista, dejstva o prometnih nesrečah (statistika, vzroki nesreč, kazenske določbe, varnost vozil), prikaz dejavnikov nesreč s pomočjo videoposnetkov (hitrost, zaviranje, alkohol, varnostni pas …), prikaz konkretnih primerov hudih prometnih nesreč v povezavi z dejavniki ter diskusijo.