Na kmetijskih zemljiščih je dovoljena le pridelava, lop in ograj ni dovoljeno postavljati, pojasnjujejo na medobčinski inšpekciji.

Kranjski inšpektorji nad vrtičkarje

Kranjska medobčinska inšpekcija najemnikom vrtov po Kranju odreja odstranitev lop, klopi, ograj ... »Ne smemo imeti niti zbiralnika vode. Le kako naj zalivamo vrt?« se sprašuje najemnica vrta.

Kranj – »Po 25 letih vrtnarjenja na najemniškem vrtu nasproti kranjske vojašnice nas je presenetila odločba medobčinske inšpekcije, da moramo vsi najemniki z vrtov odstraniti lope, zbiralnike kapnice, celo drevje, kot je češnja, pa kivi, trto, maline ... Niti klopce nam ne pustijo. Tu vrtnarimo večinoma upokojenci, vsi imajo polna usta besed o samooskrbi, zdaj pa to. Kje naj hranimo vrtno orodje? Ko smo inšpektorico vprašali, kako naj zalivamo vrtove, če ne smemo imeti zbiralnika za vodo, je odgovorila, naj vodo pripeljemo, tako kot jo morajo kmetje s cisterno. Resno? Inšpektorica je najprej zahtevala tudi odstranitev tople grede, kasneje se je k sreči premislila, da jo lahko obdržimo,« se je na Gorenjski glas obrnila razočarana Kranjčanka. »Vem, da je po nekaterih vrtovih veliko šare, a nismo vsi isti,« je dodala.

Na Mestni občini Kranj (MOK) so potrdili, da medobčinska inšpekcija na podlagi prijave občanov vodi inšpekcijske postopke na kmetijskih zemljiščih, saj je ugotovila nenamensko rabo navedenih zemljišč in neskladnost z določili prostorskih aktov. »Vrtički z enostavnimi objekti in drugo infrastrukturo na kmetijskem in gozdnem zemljišču niso dovoljeni, saj je na kmetijskih zemljiščih dovoljena le kmetijska pridelava, torej njihovo vzpostavljanje ni dopustno. Zato zavezancem v inšpekcijskih postopkih nalaga obveznost, da odstranijo vse enostavne objekte in druge predmete,« so razložili.

Vrtičkarji morajo tako odstraniti lope, klopi, stole, mize, vso plastiko, ograje, betonske robnike in plošče ipd., ker je vse navedeno prepovedano postavljati oziroma odlagati na kmetijska zemljišča. »Postopki se vodijo enako za vse zavezance na območju MOK, vendar nekateri postopki še tečejo pred sodiščem in zato na terenu objekti še niso odstranjeni,« so pojasnili na MOK.

Kot so še povedali, se v Mestni občini Kranj zavedajo pomena in dobrobiti urbanih vrtičkov, zato so v proračun za obdobje 2022–2024 vključili projekt Urbanih vrtov in za vsako leto predvideli 100 tisoč evrov za vzpostavitev legalnih vrtičkov, ki bodo imeli enotno podobo. »S projektom želimo med drugim pokazati, da so enotno urejeni vrtički možni in jih je možno tudi kakovostno upravljati, prebivalcem pa omogočiti vsaj delno samooskrbo, rekreacijo in socialno komponento, ki jo urbani vrtovi prinašajo,« so sporočili z MOK.

Ena od predvidenih lokacij za vzpostavitev urbanih vrtov je, na primer, na Fockovem travniku v neposredni bližini soseske Planina, območje poznejše širitve urbanih vrtov pa še usklajujejo z nosilci urejanja prostora v okviru sprememb in dopolnitev občinskega prostorskega načrta, so še napovedali.