Jenskotova kapelica, ki so jo premestili dvajset metrov višje, na zemljišče družine Žemva / Foto: Tina Dokl

Jenskotovo kapelico prestavili na novo lokacijo

Zaradi rekonstrukcije ceste v Spodnjih Gorjah so premestili 140 let staro in 28 ton težko Jenskotovo kapelico. Novo mesto je dobila dvajset metrov višje, na zemljišču družine Žemva.

»Najbolj kritičen je sam trenutek dviga, ko se kapelica 'odlepi' od zemljine.«

Spodnje Gorje – Jenskotova kapelica v Spodnjih Gorjah je stala ob trasi državne ceste med Bledom in Jesenicami, ki se bo z rekonstrukcijo širila, obenem bo urejena tudi varna pešpot in vsa komunalna infrastruktura. Kot je pojasnil gorjanski župan Peter Torkar, je projekt skupno vreden več kot dva milijona evrov. »Občina Gorje je v okviru projektnih pogojev, ki jih je podal Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, dobila nov prostor za kapelico, s čimer bomo ohranili njeno sporočilo,« je dejal župan in še dodal, da je dogodek za Gorjance poseben, saj se v njihovih krajih prvič prestavljali tovrsten objekt. Po novem stoji na zemljišču družine Žemva. »Nova lokacija je morda še primernejša, saj kapelica ne stoji neposredno ob cestišču in je tako bolj zaščitena,« je dejal Drago Žemva.

Premestitev je nadziral Uroš Gantar iz kranjske enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS), izvedlo pa jo je podjetje Semago. Kot je pojasnil direktor omenjenega podjetja Goran Bijelić, so kapelico najprej ročno odkopali in podbetonirali, kar zahteva veliko previdnost. »Najbolj kritičen je sam trenutek dviga, ko se kapelica 'odlepi' od zemljine. Na novi lokaciji smo izvedli izkop in izdelali novo ploščo, kamor smo jo z enim dvigom prenesli in položili,« je povedal Bijelić.

Po besedah Uroša Gantarja so takšne premestitve sakralnih znamenj neizogibne, saj ta pogosto stojijo preblizu cest, ki se širijo, ob njih pa gradijo pločniki. »Če se kapelica nekoliko prestavi, še vedno ohrani zgodovinsko pričevalnost, hkrati pa omogoča družbeni razvoj,« je poudaril Gantar, ki je zadovoljen, da bo nova lokacija krajinsko sonaravno urejena s polkrožnim stopniščem in zatravitvijo. Pojasnil je še, da je bila Marijina kapelica v Spodnjih Gorjah posvečena leta 1882, je pravokotnega tlorisa in zaprtega tipa ter ima v niši polihromiran kip Marije z Jezusom ter dvema angeloma.

Dogodku je prisostvoval tudi gorjanski župnik Matej Pavlič, ki je vesel, da je mogoče na tak način ohraniti kulturno dediščino in verski značaj gorjanskih vasi, kjer je sicer skupno sedemdeset kapelic in verskih znamenj.