Pred gibanjem v naravi je zelo pomembno, da poskrbimo za zaščito pred vbodom klopa.

S pomladjo znova aktivni klopi

Pred gibanjem v naravi je zelo pomembno, da poskrbimo za zaščito pred vbodom klopa. Na Gorenjskem je bilo lani 422 prijav lymske borelioze in deset prijav klopnega meningoencefalitisa (KME), pred katerim pa se najučinkoviteje zaščitimo s cepljenjem.

Znotraj Gorenjske sta bili lani s KME najbolj prizadeti upravni enoti Škofja Loka, kjer je prijavna incidenčna stopnja znašala 11,7, in Tržič, kjer je prijavna incidenčna stopnja znašala 6,7 na sto tisoč prebivalcev.

Za osnovno cepljenje proti KME je treba prejeti tri odmerke cepiva znotraj enega leta. Sledi prvi poživitveni odmerek čez tri leta, vsi naslednji pa na pet let. Pri starejših od petdeset oziroma šestdeset let so vsi poživitveni odmerki potrebni na tri leta.

Kranj – Slovenija je endemsko območje KME. Kot je pojasnila specialistka javnega zdravja Kristina Orožen, dr. med., iz kranjske območne enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), je bila lani incidenca prijavljenih primerov na sto tisoč prebivalcev 2,5. »Najvišjo stopnjo obolevnosti – 11,4 na sto tisoč prebivalcev – smo v letu 2021 beležili v primorsko-notranjski regiji, sledita koroška s 5,7 in gorenjska regija s 4,8 prijavljenih primerov na sto tisoč prebivalcev. Znotraj Gorenjske sta bili s KME najbolj prizadeti upravni enoti Škofja Loka, kjer je prijavna incidenčna stopnja znašala 11,7, in Tržič, kjer je prijavna incidenčna stopnja znašala 6,7 na sto tisoč prebivalcev,« je povedala Kristina Orožen. Na območju upravne enote Jesenice lani ni bilo prijavljenega primera KME.

Lani je bilo sicer precej manj prijav lymske borelioze in KME. Najučinkovitejša zaščita pred KME je cepljenje, a je delež cepljenih pri nas nizek. »Glede na poročila o izvajanju cepljenja ocenjujemo, da se redno cepi le okrog sedem odstotkov prebivalstva. Število cepljenih proti KME na kranjski območni enoti NIJZ je bilo v letih 2020 in 2021 nekoliko nižje kot v prejšnjih letih, čemur je nedvomno botrovala tudi pandemija covida-19,« je pojasnila Orožnova. Za osnovno cepljenje je treba prejeti tri odmerke cepiva znotraj enega leta. Sledi prvi poživitveni odmerek čez tri leta, vsi naslednji pa na pet let. Pri starejših od petdeset oziroma šestdeset let so vsi poživitveni odmerki potrebni na tri leta. »Svetujemo, da preverite, kako je z vašo zaščito proti KME, in se po potrebi čim prej naročite na cepljenje. O cepljenju lahko povprašate svojega izbranega osebnega zdravnika ali pa pokličite v ambulanto kranjske območne enote NIJZ na številko 04 20 17 166 vsak delavnik med 8. in 12. uro.«

Po celotni Sloveniji se pojavlja tudi lymska borelioza. »V letu 2021 je bila stopnja obolevnosti najvišja v goriški regiji z incidenco 279,6 na sto tisoč prebivalcev, sledita pomurska z incidenco 249,5 in gorenjska regija z incidenco 204,2 na sto tisoč prebivalcev. Na Gorenjskem sta bili v letu 2021 najbolj prizadeti upravni enoti Radovljica in Jesenice, najmanj pa upravna enota Tržič,« je pojasnila Orožnova.

Pred gibanjem v naravi je zelo pomembno, da poskrbimo za zaščito pred vbodom klopa. Oblečemo oblačila, ki prekrivajo čim več kože, in obujemo zaprte čevlje. Oblačila naj bodo svetla, da klope lažje opazimo in odstranimo. Na izpostavljeno kožo nanesemo repelent, ki z vonjem odganja klope, na oblačila pa permetrin. Po vrnitvi iz narave natančno pregledamo vso kožo, predvsem mehke predele in tudi lasišče, ter morebitne prisesane klope čim prej odstranimo. »Klopa primemo s koničasto pinceto čim bližje koži in ga z enakomernim gibom izvlečemo. Za odstranjevanje klopov s kože ne uporabljamo olja, krem, petroleja ali drugih mazil.«