Vodja zdravstvene nege v centru Jožica Murnik, predstojnik primarij Igor Rus in zdravnica Ana Travar / Foto: Gorazd Kavčič

S pomočjo dialize lahko živim

Štirideset pacientov prihaja v Center za hemodializo v jeseniški bolnišnici, vsak od njih trikrat na teden na dializi vsakič preživi od štiri do pet ur. Prihajajo v treh izmenah, dopoldne, popoldne in tudi ponoči. Center je pred dnevi zaznamoval štiri desetletja delovanja.

Kar 39 let, skoraj od začetka delovanja centra, na dializo prihaja pacient z najdaljšim »stažem« ... Najstarejši pacient ima 94 let, najmlajši 25.

Pri bolnikih s kronično ledvično boleznijo sta zelo pomembna dietni režim in omejitev vnosa tekočin. Prejšnji četrtek, ob svetovnem dnevu ledvic, ko so v bolnišnici izvajali brezplačne meritve krvnega tlaka in testiranje urina ter zdravstvenovzgojno svetovali, so obiskovalci lahko pokusili tudi dietno hrano, ki mora biti neslana oziroma blago slana.

Jesenice – »S pomočjo dialize lahko živim,« je v četrtek, na svetovni dan ledvic, pripovedoval 75-letni Franc Gomilšek z Jesenic, eden od pacientov, ki prihajajo v Center za hemodializo Splošne bolnišnice Jesenice na redno dializo. Trikrat tedensko v postelji na oddelku preživi od štiri do pet ur, običajno dopoldne. Kot je dejal, po navadi malo zaspi in čas mu kar hitro mine.

»Najprej je dializa, vse ostalo se mora podrediti temu,« je dejal ob našem obisku dobrovoljni gospod, ki je pred dvema letoma izvedel, da ima kronično ledvično bolezen, ki je pripeljala do odpovedi ledvic. Vse dotlej sploh ni vedel, da ima težave; in prav to je značilnost te bolezni, saj običajno poteka tiho, za odkritje so potrebne preiskave krvi in urina ter merjenje krvnega tlaka. Ko jo odkrijejo, je običajno prepozno in je potrebna bodisi presaditev ledvic bodisi redna dializa.

Začetki dialize na Jesenicah segajo v leto 1982, ko so pod vodstvom zdravnika Franceta Andoljška in s pomočjo nefrologov ljubljanskega kliničnega centra odprli prvi center za hemodializo na Gorenjskem. Dializni center je tako pred dnevi zaznamoval štiridesetletnico delovanja.

Dializa tudi ponoči

Kot je povedal vodja centra primarij Igor Rus, so na začetku imeli štiri dializna mesta in sprva skrbeli za dvanajst bolnikov, danes je dializnih mest devet, težava pa so, tako kot v celotni bolnišnici, premajhni prostori. V center prihaja približno štirideset bolnikov, poleg tega opravljajo dialize turistov z Bleda, Bohinja in Kranjske Gore ter akutne hemodialize pacientov, ki se zdravijo v enotah intenzivne terapije ali na urgenci.

Vodja zdravstvene nege v centru Jožica Murnik, ki na dializnem oddelku dela že 33 let, je ob tem dejala, da zaradi pomanjkanja prostora in tudi čedalje večje kadrovske stiske pacienti na dializo prihajajo v treh izmenah, nekateri, zlasti tisti, ki so še v službi, tudi ponoči.

Zdravnica Ana Travar je ob tem poudarila, da se število pacientov iz leta v leto povečuje, razloga sta tudi staranje prebivalstva in nezdrav življenjski slog. V času od ustanovitve centra do danes je hemodializna procedura zelo napredovala in danes opravljajo že več kot dvajset vrst dializ. Kot je poudarila Travarjeva, imajo v centru vrhunske aparature in drugo opremo, terapije oziroma obravnave pacientov pa so na visoki ravni celo v svetovnem merilu.

Kdaj pa transplantacija

Ena od oblik zdravljenja kronične ledvične odpovedi je tudi transplantacija. V jeseniškem centru paciente, ki so kandidati za presaditev ledvic, pripravljajo na poseg; a če so še pred leti bolniki na organ morali čakati tudi po deset ali celo petnajst let, je zdaj čakalna doba leto ali dve. Transplantacije ledvic opravljajo v UKC Ljubljana, pacienti pa morajo pred uvrstitvijo na čakalni seznam opraviti številne preiskave. Slovenija je članica Eurotransplanta, kar omogoča več transplantacij ledvic, boljšo tkivno skladnost ledvice s prejemnikom, krajšo čakalno dobo na ustrezno ledvico in manjše število zavrnitvenih reakcij.