Povezovalni vod Studor–Bohinjska Bistrica, ki bo naselja Bohinjska Češnjica, Studor, Srednja vas in Jereka povezal s centralno čistilno napravo v Bohinjski Bistrici, je že v gradnji.

Kanalizacijo bodo povezali s čistilno napravo

Občina Bohinj bo do konca tega desetletja za izgradnjo komunalne infrastrukture namenila več kot šest milijonov evrov. Nadaljujejo gradnjo kanalizacije v Zgornji Bohinjski dolini in njeno navezavo na centralno čistilno napravo v Bohinjski Bistrici.

Bohinjska Bistrica – V Bohinju so na zadnji seji občinskega sveta potrdili program opremljanja naselij s komunalno infrastrukturo do leta 2029, s katerim so opredelili prihodnja vlaganja v sistem odvajanja in čiščenja odpadnih voda. Zanj naj bi v prihodnjih osmih letih namenili vsaj 6,3 milijona evrov, glavne aktivnosti pa se še naprej osredotočajo na Zgornjo Bohinjsko dolino in njeno povezavo s centralno čistilno napravo v Bohinjski Bistrici. Že lani so tako na novo zgradili 2,5-kilometrski sistem kanalizacije in vodovoda v Bohinjski Češnjici, začel pa se je tudi projekt gradnje povezovalnega kanala v zgornji dolini in njegova navezava na centralni kanalizacijski sistem, na katerega se bodo v nadaljevanju priključile še vasi Češnjica, Studor, Srednja vas in Jereka. Na centralno čistilno napravo bo priključen tudi Nemški Rovt, Nomenj pa je od nje oddaljen preveč, da bi bila navezava ekonomsko upravičena, ugotavljajo študije, zato bo naselje dobilo svojo skupno malo čistilno napravo. Hkrati se bodo izvajali tudi ukrepi izven aglomeracij: ob načrtovani gradnji vodovoda na Žlan je predvidena še gradnja kanalizacije na tej trasi, prav tako za del naselja v Ukancu, ki predstavlja najožje območje v okolici jezera in zato drugačno odvajanje odpadnih voda tam ni dovoljeno. Na centralni kanalizacijski sistem bi se tam lahko priključilo dodatnih štirideset objektov.

Občinski svetniki so pri tem opozorili na naselja, kjer ni zgoščene poselitve in ni mogoče zbiranje komunalne odpadne vode v kanalizaciji in njeno odvajanje v čistilno napravo. Kot pojasnjujejo na bohinjski občinski upravi, so za ta območja naredili preveritve različnih variant opremljanja – zasebne male čistilne naprave, skupna mala čistilna naprava in odvajanje na centralno čistilno napravo – in stroške takšnih investicij. Tehtali so tudi smotrnost gradnje glede koristi za okolje.

»Za razpršena naselja zunaj tako imenovanih aglomeracij velja, da mora odvajanje in čiščenje odpadnih voda poskrbeti lastnik objekta. Kljub temu bo Občina Bohinj v nadaljevanju skupaj s krajevnimi skupnostmi pripravila predloge strokovnih rešitev za ustrezno opremljanje tudi vseh preostalih območij v Bohinju,« poudarjajo v Bohinju.