Avtorice razstave (od leve proti desni): Mira Hodnik, Elizabeta Eržen Podlipnik in Dunja Mušič / Foto: Tina Dokl

Zgodovina kulinarike v stripu

V Biotehniškem centru Naklo (BCN) so v ponedeljek odprli razstavo z naslovom Ljubezen gre skozi želodec, ki so jo pripravili v sodelovanju z Zgodovinskim arhivom Ljubljana (ZAL).

Naklo – Na razstavi, s katero se je v družbi raziskovalke Zale mogoče sprehoditi od Idrije čez Škofjo Loko, Kranj in Ljubljano do Novega mesta, so predstavili kulinariko v arhivskih virih. Arhivske kuharske recepte so dopolnili s kulinaričnimi zgodbami iz arhivskih virov in zanimivimi zgodovinskimi dejstvi, ki so dostopni tudi prek QR kode na plakatih. Razstavo so s pomočjo ilustratorke Monike Klobčar pripravile Dunja Mušič, Mira Hodnik in Elizabeta Eržen Podlipnik iz ZAL, iztočnico zanjo pa je predstavljala lani v Idriji najdena kuharska knjiga v gotici.

Tako je nastala ideja za zgodbo v stripu, skozi katero arhivist mladi raziskovalki predstavi kulinarične zgodbe, doda slastne arhivske kuharske recepte in vse skupaj začini z ljubezensko zgodbo. Lik mlade raziskovalke Zale je nastal z igro besed – ime so izpeljali iz kratice za poimenovanje njihovega arhiva, je razložila Elizabeta Eržen Podlipnik. »Velik izziv nam je predstavljalo predvsem to, da bi bili dovolj povedni z malo besedila, kar nam je uspelo tudi s pomočjo ilustratorke.« Razstava obsega 12 panojev, na katerih raziskovalka Zala v spremstvu arhivista s pomočjo različnih kuharskih receptov, ki so ohranjeni v arhivskem gradivu ZAL, potuje skozi čas ter spoznava različna bolj ali manj znana zgodovinska dejstva s področja kulinarike in prehrane. V Škofji Loki recimo med drugim naleti na zgodbo o slaščičarju Viktorju Žužku, za katerega so leta 1933 izdelali prvo napravo za hlajenje sladoleda, in nastanku Loške tovarne hladilnikov. Preseneti jo tudi, kako pogosto so bili nekoč na jedilniku mandlji in da so testo pripravljali z drožmi. Vsak plakat so opremili še z rubriko Ali veš?, kjer je mogoče spoznati še več kratkih zanimivih dejstev v povezavi z zgodovino kulinarike, je pojasnila Elizabeta Eržen Podlipnik.

Po besedah direktorice ZAL Zdenke Semlič Rajh ima sicer ta razstava že dolge korenine, saj se je začelo z izdajo kuharskega rokovnika z recepti iz njihovega arhivskega gradiva. »Lani pa smo se s to tematiko odločili vključiti v Dneve evropske kulturne dediščine, ki so bili posvečeni kulinariki.« Ideja o stripu se je porodila, ker so gradivo želeli publiki približati na drugačen, nekonvencionalen način. Z omenjeno razstavo so zdaj popestrili tudi praznovanje 115-letnice Biotehniškega centra Naklo, je poudarila ravnateljica srednje šole Andreja Ahčin. V njihovih prostorih si jo je mogoče ogledati do 29. marca.