Nagovor predsednice KD Tabor Podbrezje Eme Grašič, zadaj pevska skupina Korona in pa slike domačih avtorjev, s katerimi so se tematsko poklonili Josipu Jurčiču in Josipu Ipavcu / Foto: Primož Pičulin

Poklon Jurčiču in Ipavcu

Kulturno društvo (KD) Tabor Podbrezje je povabilo na prireditev Narodne v sliki, pesmi, plesu in besedi. Osmo po vrsti – in vsakič je nekoliko drugačna ...

Podbrezje – V podbreškem kulturnem domu so se s prireditvijo, ki so jo pripravili ob koncu februarja, pridružili kulturnim dogodkom, ki so v letu 2021 potekali ob 140. obletnici smrti prvega slovenskega romanopisca Josipa Jurčiča in 100. obletnici smrti skladatelja in zdravnika dr. Josipa Ipavca, ki se je skupaj z očetom Gustavom in stricem Benjaminom zapisal v slovensko glasbeno zgodovino. Prireditev z deli dvanajstih avtorjev ni bila le likovno barvita, ampak tudi zveneča in plešoča, kot je dejala Dragica Perne, vodja projekta pri KD Tabor Podbrezje. »Verjamem, da bo na nocojšnji prireditvi vsak od vas našel nekaj in potešil umetniškega sladokusca v sebi, saj se vsakič potrudimo, da z novim pristopom prireditvi raste umetniška svoboda in slike se nekako na novo obarvajo, zazvenijo, ubesedijo, celo zaplešejo. Začelo se je z izborom naslovov našim dvanajstim slikarjem ... Za vsako tovrstno prireditev jim ponudimo nove naslove vsebin in v zadnjih letih je to nekdo od velikih Slovencev, ki mu kulturni svet naroda posveti leto.«

Skupina likovnikov, ki deluje pri KD Tabor Podbrezje in sodeluje tudi v likovni skupini KUD Dobrava Naklo, je s svojimi deli že v preteklosti bogato zaznamovala občino Naklo in širše. Za pričujočo prireditev so strnili moči Angelca Križaj, Branko Bandelj, Barbara Pogačnik, Dana Šemrov, Franci Markovec, Mija Kramarič, Meta Vovk Mauser, Matjaž Mauser, Ronka Kozjek, Tilka Purgar, Zdravko Purgar in iz Društva likovnikov Cerklje Branko Lozar. Vsak v svoji umetniški smeri so se poklonili Jurčiču in Ipavcu. V tretjem sklopu predstavitve, opusu slik o Rokovnjačih, je sodeloval Branko Lozar iz Društva likovnikov Cerklje.

Jurčičevo in Ipavčevo zapuščino sta besedno prepletla Sara Kidan in Štefan Grašič ter ob tem poudarila lani izdani deli: biografski roman Prvi pomladni cvet s podnaslovom Realistična romantika pisatelja Josipa Jurčiča avtorja Ivana Sivca in delo ddr. Igorja Grdine Slovenski Mozart: Knjiga o Josipu Ipavcu.

Članica KD Tabor Podbrezje Ana Novak je uprizorila odlomek iz Desetega brata (Kako je Krjavelj hudiča na pol presekal), nekaj pesmi Ipavčevih je zapela skupina Korona, ki deluje pod umetniškim vodstvom Nene Rion, na citre pa sta zaigrala Dejan Praprotnik in Breda Kavčič.

Možiček je prvi slovenski balet oziroma enodejanka pantomima, ki jo je skomponiral Josip Ipavec. Odlomek iz baleta je zaplesala osemletna Ula Begelj iz skupine Skokice OŠ Naklo. Z mentorico Natašo Drinovec Zaletelj sta baletno točko, ki je odlično uspela, naštudirali prav za to priložnost.

Obiskovalce prireditve sta nagovorila predsednica KD Tabor Podbrezje Ema Grašič in domači župan Ivan Meglič, zadovoljen, da so se po dveh letih koronarazmer znova lahko srečali na tako kvalitetni kulturni prireditvi v dvorani. Ob tem je omenil, da bo obiskovalcem tudi naslednjih prireditev v kulturnem domu topleje, saj so zamenjali ogrevanje.