V domu so v petek gostili člane akcijske skupine starosti prijazne občine Žiri. / Foto: Tanja Mlinar

Začeli bi z dnevnim varstvom

V novem Domu starejših občanov SeneCura Žiri je bilo v petek srečanje akcijske skupine starosti prijazne občine Žiri, v sklopu katerega so pripravili tudi predstavitev in ogled novih prostorov doma.

Žiri – »Veseli me, da smo se danes srečali v domu starejših, za katerega smo si v Žireh prizadevali več desetletij in je rezultat truda vseh nas. Želim si, da bi stavba tudi v prihodnje živela z lokalno skupnostjo,« je zbrane v uvodu nagovoril župan Janez Žakelj. V sklopu projekta, ki so ga prijavili na razpis ministrstva za delo, so namreč predvideli tudi koordinatorja, ki bo skrbel za povezavo lokalne skupnosti z domom. Za to pa naj bi skrbeli tudi prostovoljci, člani akcijske skupine starosti prijazne občine Žiri, ki so jih minuli petek gostili v domu. Ta je zaradi težav s pridobivanjem kadra sicer za zdaj še nenaseljen. Po besedah direktorice doma Marije Tavželj bi za začetek delovanja doma nujno potrebovali vsaj tri zdravstvene tehnike, ki morajo biti v domu prisotni 24 ur na dan sedem dni v tednu. Za zdaj jim je uspelo zaposliti le enega, ki v dom prihaja aprila, je pojasnila.

Težave s kadri tako odmikajo začetek sprejemanja stanovalcev v dom, kar je po besedah Marije Tavželj stresno tudi za njihove prihodnje uporabnike. Ta čas je na čakalno listo za sprejem v dom vpisanih 120 kandidatov, v domu pa je 12 zaposlenih. »Zdravstvene tehnike je nemogoče dobiti, saj jih na splošno primanjkuje, pri zaposlovanju tujcev pa je kup ovir,« je opozorila Marija Tavželj in dodala, da bi za to morali najti sistemsko rešitev na ravni države. Začasno rešitev v domu vidijo v dnevnem varstvu za starejše, kar bi s sedanjimi zaposlenimi lahko omogočili že zdaj. »A za to bi morali dobiti ločeno koncesijo, preveriti pa bi tudi morali, ali komu od že prijavljenih za sprejem v dom ustreza ta oblika varstva.«

V nadaljevanju so zbranim omogočili ogled sodobno grajenega in opremljenega doma, v katerem je skupaj na voljo šestdeset postelj, od tega 42 v enoposteljnih sobah. Za osebe z demenco je predvidena enota v pritličju z neposrednim izhodom na vrt, v kateri bo prostor za dvanajst stanovalcev. V prvem in drugem nadstropju bodo sprejeli po 18 stanovalcev. V teh bivalnih enotah je dvakrat dvanajst enoposteljnih sob in tri dvoposteljne. V podstrešnem delu hiše pa bo lahko bivalo dvanajst stanovalcev, in sicer v osem enoposteljnih in dveh dvoposteljnih sobah. Poleg lastnih kopalnic v sobah je v vsakem nadstropju še skupna kopalnica oziroma skoraj neke vrste velnes. V prvem nadstropju bo tudi prostor za fizioterapijo in ambulanto, ki jo bo prevzela Ambulanta družinske medicine Arcus Medici. Poleg skupne jedilnice v pritličju so jedilnice še v vsakem nadstropju ob manjših opremljenih kuhinjah. Dom pa bo imel celo lastnega frizerja.