Radovljica ima nov razvojni program

Radovljica naj bi bila okolje, kjer je preprosto združevati bivanje z ustvarjalnim delom in zdravim življenjem. Župan se strinja z občani, ki si želijo postopen, ne hiter razvoj.

Radovljica – V začetku leta so v Radovljici potrdili novi razvojni program občine, ki določa smer razvoja, ukrepe in najpomembnejše javne projekte v obdobju do leta 2030. Razvojni program je podlaga za načrtovanje občinskih proračunov ter delovanje občinske uprave, javnih zavodov in drugih deležnikov, občanom in investitorjem pa nakazuje smer želenega razvoja v tem desetletju.

Med razvojnimi izzivi, ki jih opredeljuje dokument, pa so demografske strukturne spremembe, nove potrebe različnih generacij, ravnotežje med mestom in podeželjem, pritiski na okolje in naravo, nepozidana stavbna zemljišča in razvrednotena območja, izraba kmetijskih površin in sončne lege, obvladovanje rasti in razvoja turizma, razumevanje potreb gospodarstva, promet in razvoj Alpskega letalskega centra.

Prihodnji razvojni model se tako osredotoča na med seboj povezane strateške cilje: sodobne in dostopne javne storitve za vse generacije, urejeno okolje za preživljanje prostega časa, trajnostno upravljanje prostora, narave in okolja, nizkoogljična občina, zelena turistična destinacija, prostor za podjetne in ustvarjalne ljudi ter pametna in sodelujoča skupnost.

»Razvojni program stremi k nadaljnjemu izboljševanju kakovosti našega okolja in bivanja vseh generacij, pri čemer je predvideni razvoj načrtovan trajnostno. Ukrepe bomo vključevali v občinski proračun, spremljali njihovo izvajanje in glede na kazalnike razvojni program, ki je zastavljen zelo ambiciozno, tudi prilagajali,« sprejem dokumenta komentira radovljiški župan Ciril Globočnik.

Poudarja še, da program v veliki meri upošteva pričakovanja različnih segmentov javnosti, ki so sodelovali v leto dni trajajoči javni razpravi; v njegovo pripravo je bilo vključenih več kot šeststo udeležencev. »V odgovorih iz široko zasnovane ankete se je pokazalo, da je ocena počutja oziroma kvalitete bivanja občanov zelo visoka. Zanimivo je tudi, da prav zato občani ne želijo prehitrega razvoja, s čimer se lahko strinjam. Veliki premiki na kateremkoli področju njuno pomenijo posledice na drugih – v vrtcih, šolah, infrastrukturi. Tudi tem željam občanov smo zelo prisluhnili in jih vključili v strategijo,« je pojasnil župan, ki je prepričan, da prav zaradi temeljite priprave in široko zastavljene javne diskusije novi razvojni program tako občina kot občani ter organizacije in podjetja lahko vzamejo za svojega.