Lidija Kos

Prihodnost v družabništvu

Februarja je Dom starejših občanov (DSO) Preddvor dobil novo direktorico, in sicer Lidijo Kos. Zaveda se, da so spremembe nujne, vendar meni, da s prehitrim odločanjem morda ne rešiš problema. Pametno je videti širšo sliko, spoznati okolje, v katerem deluješ.

Preddvor – Lidija Kos prihaja z Zgornje Bele pri Preddvoru. Že kmalu po končani srednji tekstilni šoli v Kranju se je spoznala z okoljem DSO Preddvor, kjer je kasneje delala tudi kot vodja pralnice. Tu je prišla v stik s socialnim delom in ugotovila, da je to delo, ki bi ga v življenju rada opravljala. Vpisala se je na izredni študij na Fakulteto za socialno delo in leta 2011 diplomirala. Pripravništvo je zaključila v Centru za socialno delo Kamnik, opravila strokovni izpit in tam nadaljevala delo. Zadnjih šest let je bila strokovna vodja kamniškega dnevnega centra Štacjon, centra za osebe s težavami v duševnem zdravju. Veliko je sodelovala z lokalno skupnostjo, z Občino Kamnik in pristojnim ministrstvom ter tudi z ostalimi občinami, ki jih Center pokriva. Tu je pridobila številne izkušnje iz različnih področij. Delala je tako s starejšimi kot z invalidi, brezdomci, zaporniki, bila tudi skrbnica varovancem. Se je pa že takoj, ko je dobila delo v Kamniku, odločila, da ostane v stiku z DSO Preddvor. Tako se je prijavila za članico sveta zavoda doma ter bila izbrana. Zadnje štiri leta je delovala tudi kot predsednica sveta.

Pomembno je obdržati dobre prakse

Zakaj se je odločila, da kandidira, je verjetno vprašanje, ki ji ga v teh dneh največkrat zastavijo. Pravi, da je pač začutila, da je nekako pravi čas za to. Zaveda se, da dom zadnja tri leta ni bil ravno na dobrem glasu. »Sodelovanje med zaposlenimi je upadlo, kader je odhajal, vodstva so se menjavala.« Kot velik problem izpostavi še zdravstveno oskrbo, kjer je prišlo tako daleč, da so morali pristopiti celo Osnovno zdravstvo Gorenjske, lokalna skupnost in občina. Kar se pa kadra tiče, meni, da ga res ni, vendar je to vseslovenski problem, in če kader imaš, se moraš pač potruditi, da ostane.

Nadaljuje: »Vedeti moramo, da je dom socialnovarstveni zavod, kar pomeni, da ima vizijo in poslanstvo. V to zagotovo sodi zagotavljanje varnega okolja in dobre oskrbe najbolj ranljivim – in to so starejši. So pa tu vključeni tudi njihovi svojci. Varno okolje mora biti tudi za zaposlene – za vse, ki so kakorkoli aktivni in prisotni v domu.« Kosova se zaveda, kako pomembno je, da obdrži dobre prakse, s spremembami pa začne tam, kjer so nujno potrebne. »Kar je zagotovo kvaliteta zdravstvene oskrbe, ki je po mnenju zdravniške zbornice zelo okrnjena.« Misli pa vseeno, da se spremembe ne delajo čez noč, temveč se zanje odločiš čez čas, ko vidiš, kaj bi se dalo izboljšati, kaj pa je dejansko treba spremeniti. »Predvsem je pomembno, da v okolju, v katero prideš, spoznaš utrip življenja in se potem tudi na podlagi tega lahko lažje odločaš.« Spremembe v DSO Preddvor pa so potrebne, še enkrat poudari.

Želi, da se reši tudi problem s kuhinjo, da ta postane res domska, vendar je treba zanjo seveda najprej zagotoviti kader. Prepričana je, da se bo ta problem rešil, z njim pa tudi kvaliteta prehrane.

Dom želi vključiti v lokalni utrip

Trenutno dom ni polno zaseden, ker se je vmes načrtovala obnova gradu. Svoje tu naredijo tudi rdeče in sive cone, ki jih narekujejo pravila v času prisotnosti koronavirusa. Na govorice, da je dom v rdečih številkah, odgovarja, da to ni res. »Dom ni finančno izčrpan, težav s financami ni bilo nikoli, te so bile prisotne bolj v kadru in odnosih. Trenutno dom potrebuje nekoga, ki bo znal biti tudi tisto, kar morda komu ni všeč: socialen. Seveda ta trenutek še nisem sposobna voditi vseh segmentov doma, vendar bom imela ob sebi ljudi, ki imajo znanja za določena področja. Mene bolj skrbi zdravstvena oskrba, zato se ponovno sistematizira delovno mesto namestnika direktorja za zdravstveno nego in oskrbo,« pojasni in doda: »Dom trenutno potrebuje osebo, ki ji bodo zaupali predvsem zaposleni, da sploh lahko kot dom obstane.« Popolnoma nova v svetu financ pa vseeno ni, se nasmehne: »Prihajam iz centra, kjer sem bila odvisna od razpisnega denarja: kolikor sem se potrudila, toliko proračuna sem imela. In na koncu sem morala nekaj s tem denarjem narediti. Tako sem se v bistvu ukvarjala z malim denarjem in z njim ustvarjala včasih nemogoče.«

Zagovarja tudi širitev javne mreže v lokalno skupnost. K sodelovanju so že povabili prostovoljce in odziv je bil dober. Njeno razmišljanje gre v smeri večjega nudenja pomoči na domu, sploh pa družabništva – o tem bi se rada v nadaljevanju pogovarjala. Dom želi v kar največji meri vključiti v lokalni utrip.

»Upam, če ne drugo, da v prvih mesecih dosežemo, da kader ne bo odhajal. Če bodo nove zaposlitve, pa še toliko boljše,« je pozitivna nova direktorica DSO Preddvor Lidija Kos.