Dekanja doc. dr. Sanela Pivač

Brez soglasja k povečanju vpisa

Na Fakulteti za zdravstvo Angele Boškin si prizadevajo, da bi lahko vpisali več študentov zdravstvene nege. Kot opozarja dekanja, gre za izrazito deficitaren kader, njihovi diplomanti službo dobijo takoj.

Vprašanje glede možnosti povečanja vpisnih mest, zlasti v luči pomanjkanja kadra in napovedane gradnje gorenjske regijske bolnišnice, smo naslovili tudi na ministrstvo za zdravje, a odgovora nismo prejeli.

Jesenice – Na Fakulteti za zdravstvo Angele Boškin na Jesenicah, ki je samostojni visokošolski zavod (ustanoviteljica je Občina Jesenice), so pripravili informativna dneva, ki sta potekala na daljavo. Bodočim študentom so predstavili fakulteto, informacije glede vpisa, vsebine in poteka študijskih programov na prvi stopnji, sistema tutorstva in mednarodnih izmenjav.

Kot je povedala dekanja doc. dr. Sanela Pivač, za novo študijsko leto razpisujejo v programu Zdravstvena nega (VS) sedemdeset mest za redni in šestdeset mest za izredni študij. Gre za program, za katerega imajo koncesijo. Za program Fizioterapija (VS) so razpisali štirideset mest za redni in štirideset mest za izredni študij, za program nimajo koncesije in je zanj treba plačati šolnino. Razpisali so še trideset mest na izrednem študiju Napredna zdravstvena nega (mag./2l.), trideset mest za magistrski program Promocija zdravja (mag., 2l.) ter izredni doktorski študij Zdravstvene vede (DR), kjer je razpisanih dvajset mest.

Po besedah dekanje so si pred letošnjim razpisom prizadevali, da bi povečali število vpisnih mest za študijski program Zdravstvena nega (VS), za katerega imajo koncesijo. Žal jim to ni uspelo, in to kljub velikim potrebam po tovrstnem kadru v zdravstvu. Kot je opozorila Pivačeva, so na ministrstvo za zdravje naslovili več dopisov, v katerih so jih zaprosili za soglasje k povečanju vpisnih mest, a niso dobili nobenega odgovora.

»To nas preseneča, zlasti upoštevajoč dejstvo, da gre za izjemno deficitaren kader in seveda ob tem, da se načrtuje gradnja gorenjske bolnišnice. Pričakovali bi vsaj odgovor oziroma odziv ministrstva za zdravje. Za povečanje vpisnih mest imamo že vzpostavljene določene pogoje: ekipo izkušenih visokošolskih učiteljev, tesno sodelovanje z učnimi bazami, številne nacionalne in mednarodne razvojne in raziskovalne projekte, ki so potrebni, da mladim predamo najboljše znanje ... A v študijskem letu 2022/23 do tega žal ne bo prišlo,« je razočarana dekanja.

Da so potrebe po zdravstvenem kadru velike, govori tudi dejstvo, da njihovi diplomanti službo dobijo takoj ali pa so že zaposleni. »Trenutno delodajalci povprašujejo po diplomantih v večji meri kot diplomanti po službah, saj je prostih delovnih mest več, kot je na voljo diplomantov, poklic je izrazito deficitaren,« je izpostavila dekanja.