Učenci OŠ Orehek so izdelali kar 35.300 papirnatih ladjic. / Foto: Gorazd Kavčič

Dobrodelne ladjice

Tudi v Osnovni šoli (OŠ) Orehek Kranj so se pridružili projektu humanitarnega društva UP-ornik, katerega cilj je izdelati šest milijonov papirnatih ladjic za šest milijonov žrtev. Gre za dobrodelni projekt v spomin žrtvam genocidov in današnjim žrtvam človeške ignorance najranljivejših v naši družbi.

V OŠ Orehek iz Kranja so se projektu pridružili lani oktobra na pobudo učiteljice zgodovine Irene Hočevar. Do preteklega četrtka, ko so jih dostavili društvu UP-ornik, so jih izdelali kar 35.300, je ponosen tudi ravnatelj Drago Zalar. »Odločili smo se namreč, da bomo končali do 31. januarja in tako zaznamovali tudi dan spomina na holokavst, kar na naši šoli storimo vsako leto,« je pojasnila Irena Hočevar.

Gubanje ladjic iz odpadnega papirja je bilo sprva zamišljeno kot zaposlitev učencev na začetku šolske ure, ko se je Irena Hočevar pripravljala na pouk. »Na naši šoli je namreč zaradi karanten še vedno potekal hibridni pouk, zato sem želela, da učenci čas, ko čakajo, da vzpostavim vse potrebno za začetek pouka, zapolnijo z neko aktivnostjo.« Ideja gubanja ladjic jo je navdušila, ker so bili na ta način učenci ne samo aktivni, ampak jih je to spodbujalo tudi k ustvarjalnosti, obenem pa je poleg dobrodelne zelo hitro vse skupaj dobilo še socialno noto. Projekt, ki je sprva potekal samo na predmetni stopnji, so namreč razširili še na razredno stopnjo, ker so posamezni razredi ostajali v karanteni doma, pa so se sčasoma pridružile celotne družine. »Obenem so starejši učenci postali mentorji mlajšim pri izdelovanju ladjic, tako da so se širile socialne vezi med razredi.« Učenci so po besedah Irene Hočevar drug drugemu postali navdih, razvilo se je tekmovanje znotraj razredov, izdelovali so ladjice, ki so merile od enega centimetra pa vse do enega metra. »Čeprav gre na videz za povsem nezahtevno stvar, so od tega odnesli zelo veliko,« je prepričana Irena Hočevar. Ravnatelj Zalar jo je ob tem dopolnil: »Socialni stiki, ki so bili v času korone zelo okrnjeni, so znova zaživeli skozi ladjice.« Veseli ga, da je učiteljica našla dejavnost, ki so se ji učenci priključili z navdušenjem, obenem pa še zdaj komaj verjame, da jim je uspelo izdelati tako veliko število ladjic za dobrodelni namen.

Iz zbranih ladjic, ki jih na društvu sprejemajo vse do 9. maja, dneva Evrope, bo skupina študentov arhitekture ustvarila umetniško inštalacijo, nato pa jih bodo poslali v reciklažo. »Zbrani denar bo namenjen društvu UP-ornik za plačilo najnujnejših položnic in nakupu darilnih kartic za vse uporabnike.« Po podatkih s spletne strani društva UP-ornik so doslej zbrali že več kot dva milijona ladjic.