Dodali pogoje pri podelitvi koncesije

Na sredini seji občinskega sveta Občine Gorje je bila obravnava predloga odloka o predmetu in pogojih za podelitev koncesije za graditev žičniških naprav na smučišču Zatrnik na zahtevo predstavnikov Rekreacijsko turističnega centra (RTC) Zatrnik umaknjena z dnevnega reda seje. Postopek o izdaji koncesije se je ponovno ustavil in naj bi se nadaljeval na eni od prihodnjih sej.

Predlog odloka določa pogoje za pridobitev neposredne koncesije.

Zgornje Gorje – Občina je predlagala nov odlok oziroma koncesijski akt, ki je drugačen od tistega, ki ga je predlagal RTC Zatrnik. Novi odlok poleg neposredne podelitve koncesije predvideva tudi podelitev koncesije na podlagi javnega razpisa, obenem dodaja pogoje za pridobitev neposredne koncesije, česar v prvotnem predlogu ni bilo. Pogoji so bili po besedah župana Občine Gorje Petra Torkarja dodani za zaščito interesov občine in občanov. »Koncesionar mora pridobiti soglasja lastnikov zemljišč, se zavezati k investiranju v svoj načrt v petih letih in poskrbeti za spremljajočo turistično infrastrukturo, kot so parkirišča, sanitarije in poti med žičniškimi napravami. Občina in lokalna skupnost pa bo poskrbela za potrebno ureditev vodovoda in kanalizacije,« je pojasnil župan in povedal še, da bo občinski svet obravnaval vse predloge, pobude in pripombe, ki jih bo po javni razpravi odloka prejel s strani predlagatelja. »Ta odlok dejansko teži k varovanju lokalne skupnosti in k zavezi koncesionarja, da uredi vse pripadajoče elemente, ki bodo služili za izvajanje dejavnosti žičniških naprav,« je dejal Torkar.

Zakon o žičniških napravah dopušča možnost, da se v koncesijskem aktu določijo pogoji za podelitev koncesije, je pojasnil direktor Inštituta za lokalno samoupravo, javne službe in javno-zasebno partnerstvo Boštjan Brezovnik, ki je sodeloval pri pripravi strokovne podlage odloka. Kot je pojasnil, ne gre za upravni postopek, ampak za splošni akt, s katerim se ne odloča neposredno o podelitvi koncesije, ampak predstavlja zgolj okvir za občinsko upravo, ki nato odloči o podelitvi koncesije. Odlok je oblikovan tako, da je najprej predvidena neposredna podelitev koncesije, pri čemer se izvede presoja, ali zainteresirani izpolnjuje vse pogoje za njeno pridobitev. »Če koncesionar ne bi izpolnjeval pogojev ali če vloge ne bi oddal v roku, bi občina v skladu z določili zakona iskala zainteresirane koncesionarje na trgu z javnim razpisom,« je dejal Brezovnik, ki meni, da si zainteresirani za pridobitev koncesije ne želijo, da bi se dopustili dve možnosti. »Želijo si, da bi občinski svet sprejel in potrdil zgolj takšno besedilo koncesijskega akta, kot so ga v postopku predložili.«

Aleš Zalar se je kot direktor RTC Zatrnik na predlagani odlok odzval burno in presenečeno. »Nadaljujejo se procesne kršitve, ki jih Občina Gorje izvaja že dvajset mesecev. Ne spoštuje pravnomočne sodne odločbe, sklicuje seje občinskega sveta z nepopolnim gradivom, hkrati poziva RTC Zatrnik k dopolnitvi vloge. Mi smo opozorili svetnike, župana, občinsko upravo in zunanje svetovalce, da zaradi svojega ravnanja resno tvegajo odškodninske in kazenske postopke,« je dejal Zalar, ki Občini Gorje očita, da ne odločajo o predlogu, ki je bil z njihove strani podan 1. julija leta 2020. »Pripravili so predlog odloka, ki z našim predlogom nima povezave, česar s sodbo upravnega sodišča niti ne smejo, saj jih ta zavezuje k odločanju o predlogu RTC Zatrnik,« je dejal Zalar in napovedal, da bodo pripravili kvalificiran odgovor na novi predlog odloka. »Novi predlog odloka se ukvarja le še z merili za izbiro koncesionarja na javnem razpisu in praktično sploh ne govori več o neposredni pogodbi. Mi imamo status upravljavca smučišča in imamo po zakonu pravico zahtevati neposredne pogodbe,« je še povedal Zalar in ponovno opozoril na škodo, ki nastaja zaradi dolgotrajnih postopkov.