Odgovor

V zvezi z odgovorom direktorja oziroma vodstva Prešernovega gledališča Kranj na javno pismo spoštovanega Aleša Bergerja »Kam je izginil avtor«, ki je bilo objavljeno v vašem časopisu, bi kot vpleteni rad razjasnil naslednje trditve vodstva Prešernovega gledališča.

Navedba vodstva PGK:

»Rudiju Šeligu in njegovi dramatiki se bomo znova posvetili aprila, ko načrtujemo izid zbornika člankov simpozija, ki se je odvijal na lanskem Tednu slovenske drame, z naslovom Magično gledališče Rudija Šeliga; predstavitev bomo pospremili z uprizoritvami odlomkov iz njegovih dramskih del.«

Odgovor:

Realizacija omenjenega Simpozija o magičnem gledališču Rudija Šeliga je bila predvidena na predlog Fundacije Rudi Šeligo že pred obdobjem pandemije, simpozij je bil zaradi pandemičnih ukrepov realiziran lansko jesen; izdaja in predstavitev zbornika nista v nobeni povezavi z neuprizoritvijo igre Rudija Šeliga Kdor skak, tisti hlap, kot je to na nek način berljivo iz odgovora vodstva PGK, kot nekakšno kompenzacijsko zadoščenje.

Navedba vodstva PGK:

»Prav tako smo z dediči g. Šeliga že v pogovorih o uvrstitvi katere od njegovih dram v programe prihodnjih sezon.«

Odgovor:

Vsaj kar se tiče mene kot sodediča in predsednika Fundacije Rudi Šeligo, lahko zatrdim, da ne potekajo nobeni pogovori o uvrstitvi gledaliških del Rudija Šeliga v spored PGK; kako bi le verjel v resnost namere o uprizoritvi, glede na sedanjo izkušnjo?

Upam, da s tem zapisom zaključujem dopisovanje v zvezi z neuprizoritvijo očetove gledališke igre Kdor skak, tisti hlap. Javnost je bila o dejanju obveščena. Zase bom obdržal mnenje o vzroku neuprizoritve igre, ki ga je vodstvo PGK navedlo in tudi tistih, ki jih ni. Škoda je bila že storjena in samo na kolektivu Prešernovega gledališča visi breme in odgovornost, kako in na kakšen način bodo to krivico in sramoto popravili. Ta dopis pošiljam tudi PGK z zahtevo, da s to vsebino seznani vse tiste, ki jim je bil poslan oziroma jim še bo poslan njihov odgovor na omenjeno pismo Aleša Bergerja.

Aleš Šeligo