Dobro obiskana zlasti nočna smuka

Na Starem vrhu so po premoru v lanski smučarski sezoni v letošnji sezoni žičniške naprave zagnali že v sredini lanskega decembra. Z obiskom smučarjev so tako ta čas zadovoljni.

Prvi zapisi o smučanju na Starem vrhu po besedah Tomaža Trobiša segajo devetdeset let v preteklost, ravno letos pa zaznamujejo sedemdesetletnico prvih žičniških naprav na Starem vrhu, kar predstavlja zametke organiziranega smučanja na tem smučišču.

Zapreval – »Prvič v zadnjih sedmih, osmih letih se je zgodilo, da smo smučarsko sezono začeli pred 15. decembrom,« je poudaril direktor Smučarsko turističnega centra (STC) Stari vrh Tomaž Trobiš. Naravni sneg je namreč pripomogel k zasneževanju smučišča, na večji obisk pa je po njegovih besedah vplivala tudi snežna odeja v dolini.

V dobrem mesecu obratovanja smučišča so tako našteli 18 tisoč smučarjev, kar je po Trobiševih besedah primerljivo s preteklimi leti. Ob tem upa, da bo tokrat sezona trajala vsaj do marca in bi torej lahko računali na vsaj od 35 do 40 tisoč smučarjev, kar je za zadnjih deset let zelo primerna številka, je optimističen. Bolj pa ga skrbijo stroški za energijo oziroma občuten dvig cen električne energije, zato ta čas še ne zna oceniti, koliko bodo znašali prihodki. »S tem se srečujemo vsa smučišča in upamo na pomoč države, a se bojim, da bo za marsikatero smučišče lahko prepozno.« Kljub dvigu cen vozovnic namreč dvomi, da jim bo uspelo pokriti vse stroške. Decembra so stroški za energijo znašali 27 tisoč evrov, glavnino od tega so odšteli za zasneževanje. Zato tako kot druga smučišča tudi na Starem vrhu računajo na posluh države. »Država je sicer naklonjena žičničarski dejavnosti, ki ji na leto nameni 1,7 milijona evrov. Prav tako je ministrstvo za gospodarstvo objavilo razpis v višini 50 milijonov evrov, pri čemer je glavnina sredstev namenjena prav za žičničarsko dejavnost.«

Ta čas je na smučišču med 30 in 35 centimetri snega, tako naravnega kot kompaktnega. »Vsak dan, ko nam to omogočajo vremenski pogoji, zasnežujemo, saj se pri­pravljamo tudi na Pokal Loka, za kar moramo zagotoviti primerno debelino snežne odeje. Pri tem pa se je težko zanašati zgolj na naravni sneg.« Dobro obiskana je zlasti nočna smuka med 19. in 22. uro. »Pozimi, ko so dnevi krajši, lahko tako ljudem tudi zvečer omogočimo sprostitev v naravi.« V času nočne smuke v povprečju naštejejo okrog tristo smučarjev na večer, največ pa tudi okrog petsto petdeset.