Maja s svojimi čebelicami na odru farne dvorane v Železni Kapli / Foto: Novice Celovec

Maja brenčala v Železni Kapli

Kdo ne pozna zgodbe o čebelici Maji in njenih prijateljih Viliju in Flipu, ki jo je leta 1912, pred stodesetimi leti, v knjigi s tem naslovom opisal nemški pisatelj Waldemar Bonsels (1880–1952), da bi razveselil svoja sinova? Knjiga je hitro osvojila srca otrok in že dve leti po pisateljevi smrti so prodali milijon izvodov. Zgodba je pritegnila tudi zanimanje filmarjev in že leta 1926 so posneli prvi film. Za njim sta se izgubila sled in tudi upanje, da ga bodo našli. Pa so ga in leta 2005 so ga znova prikazali javnosti. Maja in njeni prijatelji so ostali zanimivi za filmarje in tako snemajo nove verzije, v katerih nastopajo nove osebe. Prva se jim je pridružila pikapolonica.

Čebelica Maja je navdušila tudi Slovensko prosvetno društvo Zarja v Železni Kapli. Na pobudo predsednika društva Wilija Ošine je pod vodstvom Maje Pihler Stermecki, poznane tudi kot Bilbi, skupina otrok, starih od pet do deset let, od septembra do konca novembra vadila dvakrat tedensko – zaradi prepovedi druženja so bile vaje prekinjene – in v soboto, 18. decembra, stopila na oder z uprizoritvijo Čebelice Maje. Farna dvorana je bila polna in občinstvo je z aplavzi nagrajevalo mlade igralce. Igra se dogaja v čebelji šoli, kjer učitelj živahnim čebelicam pripoveduje o življenju čebel, o čebeljih zakonih in pravilih ter o nevarnostih, ki jih čakajo. Najpomembnejši so trije čebelji zakoni. Prvi zapoveduje, da vsaka čebela misli in dela tako kot druge čebele. Drugi zakon pravi, da mora vsaka čebela skrbeti za splošno dobro vseh čebel. V tretjem zakonu pa piše, da je lenoba največja sramota za čebele.

V Šentprimožu (St. Primus) v Podjuni, kjer je petje resnično doma, saj so že leta 1912 ustanovili prvi slovenski mešani pevski zbor, leta 1914 pa Slovensko prosvetno društvo Danica, so s pesmijo stopili v leto 2022. Vendar zaradi epidemije ne na običajen živ način z novoletnim koncertom v domači dvorani – ta je odpadel že drugo leto zapored –, ampak s koncertom po spletu. Nastopili so vsi zbori, ki delujejo v okviru društva: Mešani pevski zbor pod vodstvom Stanka Polzerja, zbora Zvezdice in otroški zbor, v katerih pojejo najmlajši, mladinski zbor, zbor Korenine Danice, v katerem pojejo veterani petja v vasi, in Kežarjevi vnuki, vnukinje in vnuki nekdanjega zborovodje Danice Hanzeja Kežarja. Vse posnetke prepevanja omenjenih zborov je mogoče poslušati na YouTube kanalu SPD Danica. V posnetke so vključili tudi prihajajoče praznovanje 110-letnice organiziranega zborovskega petja v Šentprimožu v Podjuni. Sara Ouschan, ki je vodila organizacijo snemanja, je za časopis Novice povedala, da so se snemanja lotili praktično brez vaj, vendar so zadovoljni s pevsko in tudi zvočno kakovostjo posnetkov.