Iztok Podbregar / Foto: Gorazd Kavčič

Koncentracija znanja v regiji

Svet gorenjske regije je v začetku januarja na vlado in državni zbor naslovil pobudo za ustanovitev gorenjske univerze. Pobudo je množično podprlo tudi gorenjsko gospodarstvo in različne ustanove, saj bi to dolgoročno omogočilo izobraževanje kvalificiranih kadrov, ki jih podjetja nujno potrebujejo.

Kranj – Na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport so ob omenjeni pobudi poudarili, da podpirajo skladen regionalni razvoj, je pa ustanovitev univerze dolgotrajen postopek, pri katerem je treba preučiti več dejavnikov, ki vključujejo lokalno skupnost, gospodarstvo, potencialni kader, potencialne študente, infrastrukturo ... Na podlagi tega bodo presojali, ali torej dejansko obstajajo potrebe po ustanovitvi univerze, so poudarili.

Steber nove univerze na Gorenjskem bi morali biti kranjska Fakulteta za organizacijske vede (FOV) in jeseniška Fakulteta za zdravstvo Angele Boškin, je prepričan Iztok Podbregar, dekan FOV, ki ta čas sodi pod okrilje Univerze v Mariboru. Pred štiridesetimi leti je bila prav njihova fakulteta, ki ima sicer že več kot šestdesetletno tradicijo, tudi ena od štirih ustanovnih članic mariborske univerze, je spomnil in dodal, da imajo prav tako že tradicijo pobude za ustanovitev gorenjske univerze. »Mislim, da je sedanja že četrta po vrsti, dvakrat je bil že pripravljen celo elaborat; na podlagi drugega elaborata, ki so ga pripravili za ustanovitev gorenjske univerze, je potem nastala Univerza na Primorskem.« Ob zadnji pobudi pa ga je na Svetu gorenjske regije presenetila predvsem velika poenotenost glede tega vprašanja, je priznal. Zato se mu zdi tokratna pobuda »zdrava« in jo podpirajo ter so pripravljeni sodelovati. Zaveda pa se, da bo to dolgotrajen proces, saj akreditacijski pogoji niso enostavni, bistveno bo dosegati ustrezno kakovost. Tudi na njihovi fakulteti se bodo trudili ustvariti podlage za novo univerzo. Eno od priložnosti vidi v novih programih, pri katerih se trudijo še bolj povezati fakulteto in gospodarstvo, prav tako z eno od tujih univerz snujejo skupen program na magistrski ravni. »Na Gorenjskem se med drugim obeta tudi nova regionalna bolnišnica, kar pomeni od 1500 do 2000 novih delovnih mest. Na tem področju bo potrebno precej multidisciplinarnega znanja,« je poudaril Podbregar. Kakovostno delovno silo bodo v prihodnje potrebovali tudi v razvijajočih se in novih podjetjih, pa na področju turizma, priložnosti vidi še na področju športa. »Zakaj ne bi v Sloveniji imeli še ene močne fakultete za šport,« se sprašuje.

Koncentracija znanja, za kar si prizadevajo tudi v drugih regijah, po njegovem prepričanju pomeni dobro tekmovalno prednost. Glavno težavo namreč ta čas vidi v tem, da na Gorenjskem več kot osemdeset odstotkov mladih odhaja na šolanje v druge regije. »Za razvojno regijo, kot je Gorenjska, je to izjemen tehnološki potencial, zato je potrebna koncentracija raziskav in znanja v domačem okolju, da bi tu potem iskali tudi zaposlitvene priložnosti.« Ob sedanji sinergiji med lokalno skupnostjo, gospodarstvom in visokošolskim prostorom verjame, da bi iz tega moralo kaj nastati. »Ne smemo pa si delati utvar, da se bo to zgodilo v letu ali dveh; v petih letih pa se bo mogoče že kaj videlo,« je še dejal Podbregar.