Izbira na daljavo

Bližajo se letošnji informativni dnevi. Dijaki in študenti so imeli v preteklih letih možnost tudi v živo spoznati izobraževalne ustanove, ki so jih uvrstili v ožji izbor za nadaljevanje svojega šolanja. Lahko so spoznali, kakšna klima vlada v izbrani šoli oziroma na fakulteti, se seznanili s profesorji, od dijakov in študentov pa iz prve roke izvedeli, kako je videti šolanje oziroma študij. Za vse to bodo učenci in dijaki zaključnih razredov oziroma letnikov že drugo leto prikrajšani.

Izbira nadaljnjega šolanja, ki za nekatere pomeni že tudi izbiro poklica, je vsekakor ena pomembnejših odločitev, ki jih sprejmemo v življenju. Ob koncu osnovne šole marsikdo sploh še ne ve točno, kaj bi pravzaprav rad počel v življenju, ali pa je nabor stvari, ki jih zanimajo, izjemno širok, kar jim spet oteži odločitev. Nekateri zato izberejo gimnazijsko izobraževanje, saj tako odločitev preložijo še za nekaj let. V vsakem primeru pa je smiselno, da se mladi opremijo s čim več informacijami in poiščejo tudi svoja močna področja. Mladi se pri tem lahko po pomoč obrnejo tudi na šolske svetovalne službe ali karierna središča, ki delujejo pod okriljem zavoda za zaposlovanje. Pregled poklicnega in strokovnega ter tehniškega izobraževanja ponuja tudi spletna stran www.mojaizbira.si, kjer je mogoče spoznati več kot petsto poklicev in več kot 150 šol. Pri tem posebej poudarjajo deficitarne poklice, ki omogočajo tudi pridobitev štipendije, poklice prihodnosti, najbolj iskane in najbolj zanimive poklice ter najbolj priljubljene – tiste, ki jih obiskovalci strani najpogosteje vpišejo v iskalnik. Kateri poklici so primerni zanje, pa lahko mladi preverijo tudi z računalniškim programom Kam in kako.

Mladi naj torej čim bolj izkoristijo informativne dneve, četudi bodo potekali zgolj virtualno oziroma na spletu, saj se šole in fakultete na te predstavitve dobro pripravijo in se trudijo posredovati veliko koristnih informacij, s katerimi lahko prihodnjim dijakom oziroma študentom vsaj malo olajšajo izbiro. Smiselno je, da se tudi učenci in dijaki na informativne dneve že vnaprej pripravijo in potem pogumno tudi vprašajo, kar jih zanima. Za pomoč pri iskanju informacij so na portalu dijaskisvet.si pripravili dvanajst vprašanj, na katere morajo na informativnih dnevih mladi dobiti odgovore: od tega, kakšni so pogoji za napredovanje, kakšen je urnik in izbirni predmeti, do tega, kako je z zaposlitvijo po koncu izobraževanja oziroma z nadaljnjim izobraževanjem.

Pomembno pa je tudi, da se mladi zavedajo, da nobena odločitev ne bo usodna: učimo se vse življenje in tudi šolo oziroma poklic je mogoče zamenjati.