Obsojeni Peter Gaspeti se bo po napovedih svojega zagovornika verjetno pritožil še na vrhovno sodišče. / Foto: arhiv GG

Višje sodišče potrdilo kazen trojnemu morilcu

Višje sodišče v Ljubljani je potrdilo tridesetletno zaporno kazen Petru Gaspetiju iz Škocjana pri Domžalah, ki je junija predlani z nožem ubil tri sorodnike.

Ljubljana – Sodba ljubljanskega okrožnega sodišča, ki je lani aprila 26-letnega Petra Gaspetija iz Škocjana pri Domžalah zaradi trojnega uboja kaznovalo na trideset let zapora, je postala pravnomočna. Kot sta prva poročala časnika Delo in Slovenske novice, je senat višjega sodišča v Ljubljani zavrnil pritožbi tožilstva in obrambe ter potrdil izrečeno kazen.

Veliki senat Okrožnega sodišča v Ljubljani je 21. aprila lani Petru Gaspetiju, ki je 13. junija 2020 v Škocjanu pri Domžalah z mesarskim nožem vzel življenja 51-letnemu stricu Zvonku, 81-letni babici Martini in 74-letnemu dedku Cirilu Gaspetiju, za tri kazniva dejanja uboja izrekel enotno kazen trideset let zapora, do pravnomočnosti sodbe mu je tudi podaljšal pripor. Dejanja je obtoženi storil, ko je bila njegova zmožnost obvladovanja ravnanja prizadeta, a v manjši meri, je tedaj poudarila predsednica senata Marjeta Dvornik.

Takoj po izreku sodbe je okrožna državna tožilka Maša Podlipnik napovedala pritožbo, ker je sodišče očitana kazniva dejanja umora na grozovit ali zahrbten način prekvalificiralo v milejše kaznivo dejanje uboja, posledično pa je napovedala tudi pritožbo na višino izrečene kazni. Sama je namreč za mladega Domžalčana predlagala dosmrtni zapor. Njegov zagovornik, odvetnik Anže Mlinarič, ki je predlagal oprostilno sodbo, ker da njegovemu klientu krivda za očitana kazniva dejanja ni bila dokazana, pa je tedaj razložil, da se bodo o morebitni pritožbi odločili po preučitvi pisne obrazložitve sodbe. »S pravno prekvalifikacijo sem zadovoljen, s sankcijo malo manj. V tem trenutku je težko reči, ali se bo vložila pritožba, verjetno da zaradi višine kazenske sankcije. Bomo pa počakali na izid pisne sodbe s celotno obrazložitvijo in jo preučili,« je pred devetimi meseci povedal odvetnik.

»Zavedamo se, da se pri tako hudih kaznivih dejanjih vedno znova odpira vprašanje, kaj je pravična in primerna kazen za tako dejanje. Lahko delimo stališče, da pravične kazni za tako dejanje ni,« pa je izrečeno kazen komentirala predsednica senata Marjeta Dvornik. Kot je razložila, je bilo na sojenju dokazano, da je Peter Gaspeti svoje sorodnike ubil z mesarskim nožem, ki so mu ga tudi zasegli. Najprej je napadel hudo invalidnega 51-letnega strica. Zabodel ga je v prsni koš, nakar mu je stric skušal zbežati, a ga je dohitel in ga še dvakrat zabodel v vrat ter mu ga petkrat tudi prerezal. V kuhinji je nato 74-letnega dedka zabodel v prsni koš in mu petkrat prerezal vrat. Nazadnje je v dnevni sobi 81-letno babico z nožem dvakrat zabodel v vrat, ji ga sedemkrat prerezal, na stegnu pa ji je povzročil več plitvih rezov v obliki mreže.

Po dogodku je Gaspeti sam poklical policijo in dejal, da je vse ubil. »Vse sem ubil. Jih imam poln k... Dosti imam tega,« je sporočil dežurnemu policistu, ki se je javil klicu na številko 113. Kasneje je obtoženi poklical še enkrat in vprašal, kje hodijo policisti: »Kje ste zdaj? P..., moram svojo familijo pobit! Jaz imam dosti teh faking norcev!« Sodišče ni bilo v dvomu, da je bil klicatelj prav on.

Gaspeti je med sojenjem ves čas molčal, zato je motiv za dejanje ostal neznan. Obtoženi ima sicer po mnenju izvedenca psihiatrične stroke Petra Preglja mešano shizoidno in narcisistično osebnostno motnjo, na katero ne more vplivati, lahko pa vpliva na to, kako se bo odražala v odnosu do drugih.

Po navedbah Dela se je Gaspetijev odvetnik na višje sodišče pritožil, da so bile obtoženemu kršene pravice do obrambe, med drugim sodišče ni hotelo postaviti novega sodnega izvedenca za psihiatrijo, ki bi morda ugotovil, da je bil v času storitve kaznivega dejanja neprišteven. Odvetnik Mlinarič je predlagal oprostilno sodbo ali pa razveljavitev in vrnitev spisa v vnovično odločanje na prvi stopnji.

Peter Gaspeti ima še možnost pritožbe na vrhovno sodišče, kar bo zagovornik v njegovem imenu najverjetneje storil, so še zapisali v Delu.