Mag. Jasna Černjak, strokovna sodelavka v literarnem natečaju / Foto: arhiv Gorenjskega glasa

Pomladno vabilo k pisanju

Združenje staršev dijakov Slovenske gimnazije v Celovcu je leta 2008 ustanovilo Volbankovo ustanovo, ki na najrazličnejše načine pomaga slovenski šolajoči se mladini na Koroškem in tako ne skrbi le za ohranjanje slovenskega jezika, ampak tudi za pisanje v njem. Ustanova se imenuje po zdravniku dr. Jožetu Volbanku (1897–1981), zavednemu koroškemu Slovencu, ki je po plebiscitu odšel v Kranjsko Goro v tedanjo Jugoslavijo.

V šolskem letu 2010–2011 je ustanova v sodelovanju s Krščansko kulturno zvezo in Slovensko prosvetno zvezo razpisala prvi natečaj za pisanje v slovenščini. Imenovala ga je Pisana p(r)omlad – Na dan z besedilom. Odziv med učenci, dijaki in njihovimi učitelji je iz leta v leto boljši. Na lanskem natečaju je sodelovalo 490 mladih iz 30 izobraževalnih ustanov. Pod vodstvom 46 mentorjev so napisali 589 najrazličnejših literarnih del. Mentorji se tudi preko tega natečaja medsebojno povezujejo in izmenjujejo izkušnje.

Ustanova je v torek, 11. januarja, razpisala letošnji že 12. zaporedni natečaj. Pravijo mu »natečaj na kvadrat«, saj bodo udeleženci pisali na temo, ki je določena v njihovi starostni skupini, poleg tega pa še na skupno temo z naslovom Ena sem in sem več/Eden sem in sem več. Strokovna komisija je za nižjo starostno skupino (otrokom, starim od sedem do enajst let) določila temo Prijatelji smo/Prijateljice smo, za srednjo starostno skupino (starim od 11 do 15 let) temo Čarobna beseda, za višjo starostno skupino (od 16 do 19 let) temo Dober dan skoz ekran in za najvišjo starostno skupino, starim do 25 let, temo Kako naprej?.

Najboljša dela bodo nagrajena z denarno in knjižno nagrado. Komisija se je odločila, da bo nagrajeno tudi besedilo iz šole, na kateri slovenščina ni učni jezik. Rok za oddajo besedil je 18. marec leta 2022. Slovesna razglasitev rezultatov natečaja, predstavitev nagrajenih besedil in podelitev nagrad bo 24. maja letos.

Dela, ki so lahko napisana v najrazličnejših literarnih oblikah, je do 18. marca treba poslati na naslov Volbankova ustanova – gemeinnuetzige Privatstiftung Pisana promlad, Mikschallee 4, 9020 Celovec/Klagenfurt, e-pošta office@promlad.at ali www.promlad.at.