Melita Močnik, direktorica PU Kranj / Foto: Tina Dokl

Predsedovanje največji izziv

Varovanje ob predsedovanju Slovenije Svetu Evropske unije, zaseg orožja v sodelovanju z ameriškimi varnostnimi organi, uboj na območju Žirov in razgrajanje navijačev na nogometni tekmi v Škofji Loki je nekaj za gorenjske policiste najbolj izstopajočih dogodkov v letu 2021.

V javnosti je v lanskem letu verjetno najbolj odmeval zaseg orožja v sodelovanju z ameriškimi organi in preprečitev nadaljnjih kaznivih dejanj. »Po naši oceni smo s tem preprečili izvršitev določenih tragičnih dogodkov,« je poudarila direktorica Policijske uprave Kranj Melita Močnik.

Kranj – Varnostna problematika je bila na Gorenjskem tudi v minulem letu dobra, ugotavlja Melita Močnik, ki je vodenje gorenjske policije prevzela marca lani. Direktorica Policijske uprave Kranj med izstopajočimi dogodki drugega zaporednega koronskega leta navaja policijske naloge v okviru predsedovanja Slovenije Svetu Evropske unije, zaseg orožja v sodelovanju z ameriškimi organi, dve hujši kaznivi dejanji uboja in poskusa uboja ter izgred nogometnih navijačev v Škofji Loki.

Čehe zanimajo slovenske izkušnje

Predsedovanje Slovenije Svetu Evropske unije v drugi polovici lanskega leta je bilo za gorenjske policiste letošnji največji varnostni izziv, saj se je glavnina dogodkov na najvišji ravni odvijala na Brdu pri Kranju. »Moram poudariti, da je šlo za projekt celotne države, ministrstev, tudi večine služb policije, bila pa je naša vloga domačinov seveda izpostavljena in zelo pomembna, ker poznamo teren in določene rešitve, ki smo jih sicer iskali skupaj s Centrom za varovanje in zaščito. Kar nekaj dogodkov je bilo na najvišji rani, a lahko ugotovimo, da varnost v nobenem trenutku ni bila ogrožena. Za to se zahvaljujemo tudi prebivalcem, ki so bili potrpežljivi in sledili našim ukrepom in navodilom. Naša vloga pri varovanju tako pomembnega dogodka je bila izpostavljena in prepoznana kot uspešna. Tako smo prejeli že zaprosilo iz Češke, ki bo predsedovanje prevzela drugo leto, da pridejo k našim kolegom na Brnik in se seznanijo z njihovimi izkušnjami z najbolj množičnimi dogodki,« je dejala Močnikova.

Obseg kriminalne dejavnosti upada

V javnosti je verjetno še bolj odmeval zaseg orožja v sodelovanju z ameriškimi organi in preprečitev nadaljnjih kaznivih dejanj. »Po naši oceni smo s tem preprečili izvršitev določenih tragičnih dogodkov,« je poudarila Močnikova in ob tem spomnila, da so gorenjski kriminalisti preiskali tudi vsa najhujša kazniva dejanja zoper življenje in telo – poskus uboja za začetku leta in uboj pred kratkim.

Po številu obravnavanih kaznivih dejanj se sicer PU Kranj uvršča v spodnjo polovico osmih policijskih uprav. Zadnjih pet let je zaznan konstanten upad kriminalitete, kar je sicer trend tudi drugod po Sloveniji. Število obravnavanih kaznivih dejanj se je v tem obdobju skoraj prepolovilo. V letu 2021 so tako gorenjski policisti in kriminalisti obravnavali okoli 2500 kaznivih dejanj, preiskali pa so jih več kot polovico. Prevladuje splošna kriminaliteta, znotraj nje pa premoženjska kazniva dejanja, ki pa so tudi v upadu. »Tu se sicer soočamo s pojavom določenih skupin iz Dolenjske, ki imajo svoj modus operandi. Prebivalce zato vedno znova pozivamo k samozaščitnemu ravnanju, zaklepanju vrat in naj ne hranijo večjih vrednosti doma. Z različnimi metodami dela se sicer trudimo, da bi odkrili storilce in takšna dejanja preprečevali na dolgi rok.«

Porast računalniške kriminalitete

Močnikova opozarja tudi na povečanje vdorov in napadov v informacijske sisteme ter okužbe naprav z izsiljevalskimi virusi: »Tu gre za nove oblike kaznivih dejanj, ki so v porastu. Pri preiskavah se povezujemo z generalno policijsko upravo, preiskovanje pa prilagajamo tudi tem trendom. S temi pojavnimi oblikami kriminalitete se bomo namreč zagotovo pogosteje srečevali tudi v prihodnje.«

Odmeval je tudi septembrski vdor navijačev z območja Ljubljane in Primorske na nogometno tekmo v Škofji Loki. »Tudi pri preiskavi tega dogodka smo bili uspešni, glede na to, da smo začeli le z dvema prepoznanima, zdaj pa vodimo postopke zoper deset udeležencev. V tem primeru smo zaprosili za pomoč tudi medije in javnost, zaradi tega pa je bila naša preiskava tudi uspešnejša,« je ocenila Močnikova.

Stanje v prometu nekoliko boljše

Stanje v prometu je bilo letos nekoliko boljše kot predlani, verjetno tudi zaradi upada prometa v spomladanskem delu. Policisti so sicer obravnavali nekoliko več prometnih nesreč (okoli 1500), ki pa so povzročile nekoliko manj smrtnih žrtev ter težjih in lažjih telesnih poškodb. »Precej zaskrbljenosti je povzročilo dejstvo, da so bile kar štiri smrtne žrtve vezane na gorenjsko avtocesto pred Karavankami. Na to temo smo zato pripravili srečanja z vsemi deležniki, da smo preverili, kaj bi se še lahko dalo narediti na varnosti. Žal so bili trije od teh smrtnih žrtev okoliški prebivalci, kar nas je še posebej presenetilo, saj smo ocenjevali, da bi ti morali poznati tamkajšnjo prometno situacijo.«

Na področju javnega reda in miru so imeli gorenjski policisti podobno kot njihovi kolegi na drugih policijskih upravah precej opravka s prekrški po zakonu o nalezljivih boleznih. »Tukaj delimo odgovornost z drugimi, vsak ima svojo vlogo – od varnostnikov, inšpektorata do policije. So posamezniki, ki zavračajo PCT ukrepe, zaradi katerih smo morali nuditi asistenco varnostnikom in drugim, ki v trgovskih centrih preverjajo izpolnjevanje PCT pogoja. Moram pa reči, da kakšnih izstopajoče nasilnih situacij niti ne beležimo,« je razložila Močnikova.

Želijo si novih policistov

»Želeli bi si novih policistov. Lani smo jih dobili osem in veseli smo za vsakega. PU Kranj je bila sicer pri aktivnostih za zaposlovanje med bolj uspešnimi policijskimi upravami. Takoj po novem letu pride k nam na prakso kar okoli štirideset novih kandidatov za policiste, upamo in želimo si, da nam bo po koncu šolanja večina tudi dodeljena, kar bi nam omogočilo še bolj učinkovito delo. Zavedamo pa se, da je precej potreb tudi na drugih policijskih upravah in drugih službah znotraj policije,« je še dejala Močnikova. S štiridesetimi novimi policisti bi lahko opravili več dela v skupnosti in dali še večji poudarek tako na preventivnem kot tudi na akcijskem delu policije.

Ob vladinem obisku 10. decembra na Gorenjskem je PU Kranj obiskal državni sekretar na notranjem ministrstvu Božo Predalič. Predstavili so mu želje, da bi PU Kranj prejela v uporabo dodatne prostore na platoju Karavanke, ki bi jih zapolnili z določenimi enotami. »V okviru srečanja z županom Jesenic je bila izražena tudi želja lokalne skupnosti o ponovni namestitvi Policijske postaje Jesenice bližje centru mesta. Dana je bila zaveza na vseh straneh, da se ponovno preučijo ponudbe, ki jih je predstavila občina. Strinjam se, da je s stališča prisotnosti in vidnosti policije v interesu vseh, da je policijska postaja morda dejansko bližje centru Jesenic. A ne glede na trenutno dislociranost policijske postaje je njen intervencijski čas primerljiv z ostalimi policijskimi enotami, tudi stanje varnosti se na Jesenicah zato ni poslabšalo. Če se bo našla skupna rešitev, kar se seveda ne bo zgodilo čez noč, smo se seveda pripravljeni vrniti nazaj v mesto in s tem povečati občutek varnosti pri ljudeh, kar je poudarila tudi lokalna skupnost,« je še povedala direktorica PU Kranj.