Marijina kapelica je potrebna obnove, ki se je v notranjosti že začela, trenutno pa so pod obokom preddverja postavljene jaslice.

Kapelico bodo obnovili

Marijina kapelica v središču Stare Loke bo kmalu stara dvesto let, lani oktobra pa so jo začeli obnavljati.

Škofja Loka – Marijino kapelico na starološkem trgu, pod farno cerkvijo sv. Jurija, so postavili leta 1824 iz zaobljube po treh velikih požarih, leta 1879 pa so kapelici prizidali tudi zvonik. Zlasti v zadnjih letih prostor pred kapelico »na Fari« postaja mesto srečevanja in druženja. Leta 2013 so pod obokom njenega preddverja prvič našle prostor jaslice v naravni velikosti s Sveto družino, katerih avtor je akademski kipar Tone Logonder, leta 2014 pa je bila v tlak pred kapelico vgrajena medeninasta školjka, ki označuje mednarodno Jakobovo romarsko pot.

Zob časa kapelici ni prizanesel in podobe so postale neprepoznavne, razpoke pa globoke. Kapelica je potrebna temeljite obnove, ki se je začela lani oktobra, zaključek pa je predviden do leta 2024, ob 200-letnici kapelice. Za izvajalca je bilo izbrano podjetje Triptih – Restavratorski atelje Bogovčič, ki bo saniralo cokel, obnovilo tlak ter restavriralo zunanje in notranje poslikave, kamen, štukature, okna in vrata vse do lesenega oltarja z dragocenima kipoma Marije in Jezuščka. Vrednost del je ocenjena na slabih sedemdeset tisoč evrov.

»Obnovo vodi Župnija Stara Loka kot lastnica kapelice, z izdajo posebnih kompletov razglednic z motivi kapelice pa jo je podprlo tudi Kulturno-zgodovinsko društvo Lonka Stara Loka. To je s številnimi dogodki in prireditvami na trgu v središču Stare Loke, od semnjev in jaslic do koncertov in gledaliških predstav, močno pripomoglo k umeščanju kapelice v zavest loške in širše javnosti,« je v imenu Odbora za obnovo Marijine kapelice v Stari Loki povedal vodja Klemen Karlin in dodal, da gre zaradi zahtevnosti restavratorsko-konservatorskih posegov za večletni projekt, dinamika izvajanja obnovitvenih del pa bo odvisna tudi od razpoložljivih finančnih sredstev. Prvi del obnove je vreden dobrih 24 tisoč evrov, od katerih jim je deset tisoč evrov uspelo pridobiti na javnem razpisu Občine Škofja Loka za varovanje kulturne dediščine.

»Vse ljudi dobre volje nagovarjamo, da podprejo projekt in po svojih močeh darujejo za obnovo kapelice. Še vedno iščemo tudi stare fotografije kapelice, ki bodo pripomogle, da bodo lahko restavratorji močno načetim poslikavam povrnili čim izvirnejšo podobo,« je še pojasnil Karlin.