Stari, že desetletje zapuščeni in propadajoči Hotel Zlatorog v Ukancu bodo porušili in na njegovem mestu zgradili nov, sodoben hotelski kompleks.

Zelena luč za novi Hotel Zlatorog

Občinski svet Bohinja je potrdil prostorski načrt, ki omogoča rušitev starega in gradnjo novega Hotela Zlatorog v Ukancu.

Investitor želi na mestu starega zgraditi nov, sodoben hotelski kompleks, sestavljen iz treh delov: hotela, depandanse in vile. Stavbe bodo podkletene, v kleti bodo parkirna mesta in servisni prostori. Skupno število ležišč bo podobno kot v starem Zlatorogu, 168.

Bohinjska Bistrica – Bohinjski občinski svet je konec prejšnjega tedna na svoji zad­nji seji v letošnjem letu potrdil podrobni prostorski načrt, ki omogoča rušitev starega in gradnjo novega Hotela Zlatorog v Ukancu.

Hotel, ki ga je skupaj s še nekaterimi bohinjskimi hoteli predlani kupil Damian Merlak, eden najbogatejših Slovencev, je dolga leta delil usodo številnih propadajočih bohinjskih hotelov. Že desetletje je opuščen in popolnoma izropan, z novimi lastniki pa ta nekoč priljubljeni hotel očitno vendarle čakajo boljši časi.

Investitor želi na njegovem mestu zgraditi nov, sodoben hotelski kompleks, sestavljen iz treh delov: hotel, sestavljen iz več med seboj povezanih stavb, depandanso in vilo. Stavbe bodo podkletene, v kleti so načrtovana parkirna mesta in servisni prostori; zunanja parkirna mesta bodo ohranjena le v območju obstoječega parkirišča.

Skupno število ležišč bo podobno kot v starem Zlatorogu, 168. Kompleks bo, kot zagotavljajo projektanti, zasnovan trajnostno in oblikovan na način, da se bo v največji možni meri zlil s krajinsko podobo Triglavskega narodnega parka.

Večji del parkirišč je načrtovan pod nivojem terena, v kletnih etažah hotela, nova ureditev pa bo, tako obljubljajo, zagotavljala celo več zelenih površin, saj bo večina parkirnih mest pod zemljo.

Prostorski načrt je usklajen tudi s pogoji, ki so jih podali javni zavod TNP, Ministrstvo za kulturo in Zavod RS za varstvo narave. Med njimi so zahteve, da se parkirišče ozeleni, da se podporni zidovi gradijo le izjemoma, da so otroška igrišča le ob objektih, da se pri gradnji uporabijo krajevno značilni materiali, omejeni sta tako višina, ki ne sme presegati višine sedanjega kompleksa, kot tudi površina zunanjega bazena.

V kompleksu so poleg nastanitvenih in gostinskih kapacitet predvidene tudi dvoranske dejavnosti za športno-rekreacijsko ponudbo za zimsko sezono, ki jih na območju Bohinja primanjkuje. Približno polovica teh kapacitet bo na voljo tudi zunanjim uporabnikom, je pojasnila Mojca Kalan Šabec iz ateljeja Kalan Šabec arhitekti, ki je pripravil dokument.

Investitor bo prevzel tudi financiranje in izvedbo prestavitve obstoječe komunalne opreme in rekonstrukcije 200-metrskega odseka lokalne ceste, vključno s prestavitvijo obračališča, avtobusnim postajališčem in nadstrešnico nad njim.

V času javne obravnave na osnutek s strani javnosti ni bilo nobenih pripomb, svetniki so dokument na četrtkovi seji potrdili brez glasu proti.

Svetnik Bojan Traven je ob tem poudaril, da so v Bohinju s sprejetjem podrobnega prostorskega načrta pokazali, da je tudi v tako občutljivem okolju, v osrčju TNP, mogoče v relativno kratkem času izpeljati veliko investicijo. Opozoril pa je tudi na to, da bi morala občina vzporedno z gradnjo novega Hotela Zlatorog skupaj z državo in Triglavskim narodnim parkom zasnovati in nato izpeljati ureditev prometne infrastrukture pod Voglom.