Slavnostni govornik na letošnji slovesnosti pri spomeniku je bil obrambni minister Matej Tonin. / Foto: Borut Podgoršek

Poklon borcem z območja Menine

Člani Združenja borcev za vrednote NOB Kamnik so na praznični dan 26. decembra pripravili tradicionalno slovesnost ob spomeniku padlim borcem na Prevojah v Zgornjem Tuhinju. Venec je položil tudi obrambni minister Matej Tonin.

Zgornji Tuhinj – Spomenik na Prevojah je posvečen 192 v Tuhinjski dolini in na Menini planini padlim slovenskim partizanom in dr. Petru Držaju, pa tudi vodji ameriške vojne misije kapetanu Charlesu Fisherju ter ameriškima častnikoma Juliusu Rosenbergu in Ernestu Knothu, zato se slovesnosti vsako leto udeležijo tudi predstavniki ameriškega veleposlaništva. Letos so se posebej spomnili tudi na narodnega heroja Martina Kotarja.

Zbrane je najprej nagovoril predsednik Združenja borcev za vrednote NOB Kamnik Dušan Božičnik, ki je poudaril, da moramo biti vsem tem žrtvam neizmerno hvaležni, da lahko danes izražamo svoja mnenja v slovenski besedi, ter da smo dolžni ohraniti vrednote, za katere so se ti ljudje borili. »S tem, ko so zavezniki med drugo svetovno vojno priznali narodnoosvobodilni partizanski boj za partnersko gibanje v boju proti nacizmu in fašizmu, smo bili tudi uradno postavljeni na stran svobodoljubnih in demokratičnih narodov takratnega sveta,« je dejal.

Veleposlaništvo Združenih držav Amerike je letos zastopala odpravnica poslov Susan Falatko, ki je v nagovoru med drugim spomnila, da nas zgodovina uči, da nasilje lahko izbruhne kadarkoli in da dogodkov iz druge svetovne vojne ne smemo nikdar več dopustiti. Besedo je nato predala slavnostnemu govorniku, domačinu, doma prav iz Zgornjega Tuhinja, ministru Mateju Toninu, ki je skupaj z županom Matejem Slaparjem k spomeniku tudi položil venec. »Odločitev, da za domovino tvegaš svoje življenje, je žrtev, ki jo vzamejo nase samo največji domoljubi. Hrepenenje po življenju v samostojni državi je bilo v našem narodu prisotno dolga stoletja in mi smo tista srečna generacija, ki lahko danes žanje sadove tega dolgoletnega prizadevanja in največjih osebnih žrtev. Zato je moj odnos do tega spominskega kraja prežet z velikim spoštovanjem. Zaradi spoštovanja do naše zgodovine in vseh, ki so trpeli ter izgubili življenje za svobodo in samostojnost, je danes naša naloga, da presežemo delitve in se usmerimo v prihodnost. Bodimo tudi danes tako enotni in hrabri kot takrat. Bodimo odgovorni drug do drugega, ustvarjajmo medsebojno zaupanje ter utrjujmo ljubezen do bližnjega, do doma in do domovine ter s tem krepimo naše domoljubje,« je dejal minister.

V kulturnem programu je poleg članov orkestra Slovenske vojske nastopila tudi recitatorka Terezija Potočar Korošec.