Bo država rekonstrukcijo Železniške postaje Domžale pogojevala z nadgradnjo železniške proge 21, kot so si jo zamislili?

Vztrajajo pri poglobitvi tirov

Občina Domžale ostro nasprotuje državnim načrtom, ki bi v sklopu nadgradnje železniške proge Ljubljana–Kamnik skozi Domžale osrednjo ulico poglobili pod tiri, hkrati pa opozarjajo, da načrtovane obnove Železniške postaje Domžale ministrstvo ne sme pogojevati z izvedbo tega (očitno še neusklajenega) projekta.

Domžale – Občina Domžale že vrsto let nestrpno pričakuje temeljito obnovo osrednje železniške postaje in tirov sredi mesta. Kot pojasnjujejo, je bil denar za ta projekt, ki vključuje tudi gradnjo železniškega podhoda, ki bi kolesarjem in pešcem ter gibalno oviranim osebam omogočil varno gibanje na območju postaje, hkrati pa povezal zahodni del mesta, v načrtu razvojnih programov državnega proračuna rezerviran že pred več leti, a pri obnovi se, kot kaže, zatika. Z ministrstva za infrastrukturo so nam že pred časom sporočili, da bo obnova postaje mogoča le, če bodo z občino dosegli dogovor.

»Gre za dva ločena projekta – rekonstrukcijo železniške postaje, ki bi se morala začeti graditi prihodnje leto, in gradnjo dodatnega tira na progi 21, katerega realizacija je predvidena v letu 2030. Izvedbe prvega projekta država ne more pogojevati z izvedbo drugega projekta. Prav zato smo na občini pripravili poseben dokument, kjer je jasno zapisano, da sporazum o obnovi in rekonstrukciji železniške postaje Domžale ne pomeni sprejemanja načrtovanih rešitev v javno objavljeni pobudi za pripravo državnega prostorskega načrta za nadgradnjo železniške proge številka 21. Čakamo še, da sporazum pregledajo in podpišejo predstavnik Direkcije RS za infrastrukturo,« pravi domžalski župan Toni Dragar, podžupanja mag. Renata Kosec pa ga dopolnjuje: »Pozdravljamo oba projekta, a predstavnikom države smo letos večkrat povedali, da poglobitev Ljubljanske ceste ni skladna s prostorskimi načrti in urbanističnim načrtom Občine Domžale. Žal se tudi po zadnjem sestanku zdi, da nas država ni slišala. Rekonstrukcija Železniške postaje Domžale je projekt, ki smo ga z državo že uskladili in je skladen s prostorskimi načrti ter urbanističnim načrtom Občine Domžale. Projekt nadgradnje železniške proge številka 21 pa je povsem nov projekt, ki ga država še umešča v prostor.« Poudarila je še, da država stihijsko posega v center Domžal, ki je že sedaj zelo obremenjen z umeščenim državnim cestnim in železniškim omrežjem, elektro in plinsko tranzitno infrastrukturo, pa tudi letalskim koridorjem. »Predlagana rešitev s podvozom degradira center mesta, saj umešča ključne prometne površine glavnih centralnih funkcij mesta izven osnovnega nivoja uporabe. Torej ni več dostopa do občinske upravne stavbe, Banke Domžale, trgovine, Glasbene šole Domžale, OŠ Venclja Perka, KD Franca Bernika, Rdečega križa, Karitasa, Župnišča Domžale in tudi pokopališča Domžale. Nujno moramo zagotoviti ohranjanje parterja mesta za pešce in kolesarje, železnica pa se lahko umakne na nižji nivo. Naj pojasnim, da pobuda predvideva 90 vlakov na dan, kar v najslabšem primeru na železniškem prehodu na Ljubljanski cesti v Domžalah pomeni en vlak nasedem minut in pol. To prav gotovo ne pomeni umirjanja prometa v centru Domžal, za kar si sicer prizadevamo. Če bo država vztrajala pri svojem predlogu, bomo o predvidenih posegih obvestili še širšo javnost,« je v obrazložitvi stališč občine med drugim še zapisala podžupanja in dodala, da bodo – če bo to potrebno – stališča občanov na predlagane rešitve preverili tudi na referendumu.

Do problematike so se že februarja opredelili tudi domžalski svetniki, ki so jasno povedali, da poglobitev Ljubljanske ceste in usmeritev tovornega prometa čez Domžale ni sprejemljiva opcija.

Na občini še pojasnjujejo, da so predloge pripravljavcem posredovali v predvidenem roku za pripombe, zato verjamejo, da se lahko še vedno najde ustrezna rešitev.