Ansambel Cappella Carniola med vajami za aktualni koncertni program / Foto: arhiv ansambla

Stara božična glasba

Ansambel za staro glasbo Cappella Carniola bo ob koncu leta na treh koncertih predstavil program z naslovom Srednjeveška božična obredja.

Škofja Loka – Ansambel Cappella Carniola je bil leta 2004 ustanovljen za potrebe žive glasbe na tečajih starega plesa. Odtlej je svoj program razširil predvsem na evropsko srednjeveško glasbo, eno pomembnih poslanstev skupine pa je tudi oživljanje uporabe glasbenih instrumentov, predstavljenih na slovenskih freskah iz 15. stoletja. V predbožičnem času se bo sestav Cappella Carniola predstavil na treh koncertih, najprej v nedeljo, 26. decembra, ob 17. uri, v župnijski cerkvi sv. Cirila in Metoda na Škofljici, v zadnjem tednu tega leta pa še na Gorenjskem, in sicer v torek, 28. decembra, ob 19. uri v Samostanu Mekinje v Kamniku, naslednji dan, v sredo, 29. decembra, ob 19. uri pa še v kapucinski cerkvi sv. Ane v Škofji Loki. Omenjena koncerta organizirata Območni organizaciji JSKD Kamnik in Škofja Loka.

Ansambel, ki ga sestavljajo Marta Močnik Pirc (sopran, strunski tamburin), Kristina Martinc (kljunaste flavte), Urška Rihtaršič (gotska harfa), Franci Krevh (tolkala) in umetniški vodja Janez Jocif (portativ, krumhorn, dude, piščali, hurdy gurdy) je za tokratni koncertni cikel poiskal glasbo, izvajano za stara obredja, značilna za ta čas.

»Zavestno doživljanje solsticijskih premen je človeku vedno pomenilo tudi stik s presežnim. Ker nam pogled v prihodnost ni dan, je ena od možnosti za stik z brezčasnostjo pogled nazaj,« so misli, ki nas bodo zapeljale v ta koncertni večer. »Zato nam tudi glasbeni jezik srednjega veka, ki je sicer velikokrat zastrt z ovojnim papirjem časa, lahko postane nenavadno domač.«

Ansambel Cappella Carniola poskuša z uporabo kopij avtentičnih instrumentov srednjega veka in raziskovanjem njegove izvajalske glasbene prakse obuditi obredne zvoke, ki so spremljali naše prednike ob cikličnem poslavljanju od starega in ob prihodu luči, ki daje novo upanje.

Izbor srednjeveških božičnih pesmi sloni na dveh srednjeveških zbirkah, ki izhajata iz dveh samostanskih deških šol. Ena je iz Bavarskega Moosburga iz leta 1360, druga je zbirka Piae Cantiones (prvi tisk iz leta 1582) iz mesta Turku na Finskem. V njej je bil objavljen širok repertoar božičnih pesmi celotne srednjeveške Evrope. Mnoge od pesmi iz zbirke so na Finskem ponarodele.

V programu bo ansambel igral dve skladbi anonimnih avtorjev ter pet iz prve in šeststavčno skladbo iz druge omenjene zbirke.