Valentina Erznožnik / Foto: Gorazd Kavčič

Šolarji so ostali doma

Zaradi zapleta pri vpisu v razvid šol je morala waldorfska šola Radost življenja z Bleda sredi šolskega leta zapreti vrata, direktorica šole Valentina Erznožnik pa je že vložila tožbo na upravnem sodišču proti ministrstvu za izobraževanje.

Bled – Po poročanju spletnega portala 24ur.com je ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport šoli Radost življenja izdalo zavrnilno odločbo za vpis v razvid šol, ker niso izpolnjevali pogojev. S tem, da vpis v razvid še ni rešen, so bili že na začetku šolskega leta seznanjeni tudi starši otrok, ki se šolajo v omenjeni šoli, saj je šola tudi v letošnjem v šolskem letu vpisovala otroke s statusom šolanja na domu. Kot je zapisano na spletni strani šole, pouk poteka v waldorfskem duhu in z elementi waldorfske pedagogike. Pri tem pa niso dobili soglasja Waldorfske šole Ljubljana, saj je Valentina Erznožnik prepričana, da ga niti ne potrebujejo, saj delajo po javno veljavnem učnem načrtu, ki mora biti javno dostopen vsem. Prav zato je proti ministrstvu za izobraževanje vložila tožbo na upravnem sodišču, je pojasnila, saj meni, da je soglasje Waldorfske šole Ljubljana nepotrebno.

Vseh 33 otrok, ki se je letos vpisalo v njihovo šolo, se tako ta čas šola na domu. Glede samega izobraževanja se zanje ni nič spremenilo, pravi, saj so bili že zdaj vpisani s statusom šolanja na domu, razlika je le v tem, kje se izobražujejo in kdo jih poučuje. »Pri nas so imeli možnost izobraževanja z usposobljenimi učitelji, zdaj pa se mora vsak starš znajti po svoje,« je dejala Valentina Erznožnik. S tem, ko so jim na ministrstvu zavrnili vpis v razvid šol, so jim namreč onemogočili nadaljnje delovanje, je poudarila. »Dokler tega ne rešimo, ne morem nase prevzemati finančnih tveganj, saj zdaj ne moremo pridobiti sredstev za delovanje šole iz javnih virov in na javnih razpisih, tako da si ne moremo privoščiti niti nakupa stavbe, ki je potrebna za delovanje šole.« Obenem je priznala, da je treba najprej sanirati finančno stanje iz preteklosti, pri čemer je med dolgovi največji račun za ogrevanje. »Šele ko se bo vse to uredilo, bomo sprejemali odločitve, kako naprej,« je napovedala in zatrdila, da si vsekakor želi, da bi otrokom spet omogočili šolanje v prostorih šole. »Mislim, da si Zgornja Gorenjska zasluži waldorfsko šolo, otroci so pri nas zelo zadovoljni,« je poudarila in dodala, da je v okviru njihove šole izobraževanje doslej zaključilo 18 otrok, večina z zelo dobrimi ocenami. Izpite ob koncu šolskega leta opravljajo na Osnovni šoli Livada Ljubljana. »V šoli, v kateri so vpisani, so bili večkrat pohvaljeni,« je še dejala Valentina Erznožnik.