Virtualni nagovor ravnatelja Jožeta Bogataja na slavnostni akademiji, ki so jo na spletu prvič predvajali minuli petek / Foto: posnetek zaslona

»Vrti« se že sedemdeset let

Na Gimnaziji Škofja Loka so pripravili slavnostno akademijo ob sedemdesetletnici šole, a so jo zaradi okoliščin v zvezi z epidemijo koronavirusne bolezni prilagodili prikazu na spletu. Tako si jo je še vedno mogoče ogledati na spletni strani šole.

Slavnostno akademijo, ki so jo na Gimnaziji Škofja Loka ob sedemdesetletnici šole zaradi okoliščin v zvezi z epidemijo koronavirusne bolezni prilagodili prikazu na spletu, si bo še ves mesec mogoče ogledati na spletni strani šole.

Škofja Loka – Za rdečo nit praznovanja so si izbrali čas, s tem pa je povezan tudi moto praznovanja, to je vzklik italijanskega znanstvenika Galilea, s katerim je podkrepil svojo teorijo o gibanju nebesnih teles: »In vendar se vrti …« Omenjeno geslo bi bilo namreč lahko tudi skupni imenovalec njihovega sobivanja na šoli, je v svojem nagovoru poudaril ravnatelj Jože Bogataj. »Iščemo namreč vzroke in posledice, razloge in dokaze za dogajanja tako v naravoslovju in družboslovju kakor tudi v literaturi in drugih strokah z namenom, da si pridobimo čim več uporabnih znanj in spretnosti.« Po njegovih besedah geslo odraža njihovo pestrost, barvitost, večplastnost, heterogenost interesov in znanj ter pluralnost odnosov, a v harmoniji in v skladnem odnosu z vsemi deležniki izobraževanja – učitelji, dijaki in tudi starši.

Gimnazija Škofja Loka se tako neumorno »vrti« že sedemdeset let, njen vpliv pa se kaže tako v slovenskem družbenem življenju kot v tujini. Svoje spomine na gimnazijska leta so v okviru slavnostne akademije delili številni nekdanji dijaki, ki so uspeli na različnih področjih, tako športnem kot kulturnem in drugih. Do leta 2000 je na šoli maturiralo več kot 3500 dijakov, do danes pa kar 6900, kar pomeni, da se je v zadnjih dvajsetih letih število dijakov več kot podvojilo, je poudaril ravnatelj. »V zadnjih desetletjih smo se razvili v moderno srednješolsko izobraževalno institucijo, kjer cenimo kakovostno znanje, kjer vladajo dobri medsebojni odnosi in kjer dijakom poleg rednega pouka ponujamo raznovrstne vsebine z namenom, da razvijajo svoje potenciale in skrbijo za osebnostno rast.« Povezujejo se s partnerskimi šolami v tujini, v njihov program dejavnosti vključujejo evropske izobraževalne programe in mobilnosti vseh vrst. Vsako leto se na njihovi gimnaziji šola okrog šeststo dijakov, za nemoten šolski proces pa skrbi več kot petdeset učiteljev. Dijaki dosegajo izjemne uspehe na državnih tekmovanjih in olimpijadah iz znanja. Od leta 1995 do danes se lahko pohvalijo z več kot dvesto zlatimi maturanti in 14 diamantnimi maturanti.

Župan Tine Radinja je ponosen, da imajo v Škofji Loki tako šolo. Zahvala za to, je poudaril, gre tako sedanjemu kot vsem prejšnjim vodstvom šole, pa tudi drugim zaposlenim. »Vloga gimnazije v lokalnem okolju je neprecenljiva, svoje poslanstvo opravlja ne zgolj na področju izobraževanja, ampak tudi na kulturnem, športnem, socialnem in prostovoljskem področju,« je dejal in dodal, da je gimnazija vedno bolj in vedno večkrat vpeta v to, kar so si zamislili kot razvojni model njihovega mesta: »Da razvijemo mesto, ki bo solidarno, odprto in visoko izobraženo ter bo s tem privabljalo mlade ljudi. To svežino in mladost v gimnaziji občudujem že leta. Naj tako ostane še dolgo.«