Zaključili zbiranje hišnih imen

V občini Mengeš se je zaključil projekt zbiranja starih hišnih imen. Zbrali so jih 273.

Hišna imena 22 gorenjskih občin so zbrana v spletnem leksikonu.

Mengeš – Potem ko so v letu 2019 že zbirali stara hišna imena v Topolah, Loki in na Dobenem, so se v letošnjem letu tudi drugod v mengeški občini lotili zbiranja. Aktivnosti so potekale v okviru projekta Stara hišna imena 3, ki ga sofinancirata tako EU iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja kot država v okviru programa za razvoj podeželja.

Po besedah vodje projekta Klemna Klinarja z Razvojne agencije Zgornje Gorenjske so s pomočjo starejših domačinov in zgodovinskih virov in drugih podatkov o hišah, pri čemer jim je bil najbolj v pomoč rokopis domačina Srečka Komatarja iz sedemdesetih let prejšnjega stoletja, zbrali 273 starih hišnih imen. Kot dodaja Klinar, so nekatera izmed njih živa le še v spominih ljudi, saj so bile hiše, ki so jim pripadala, zaradi modernizacije Mengša porušene. Gre za imena, kot na primer pri Tonhu ali pri Vahtarju. Druga pa so še dobro poznana in v uporabi med domačini.

Lastnikom domačij, ki so se za to odločili, Občina Mengeš zagotavlja brezplačno tablo s hišnim imenom, ki jo lahko namestijo na zunanjost hiše. V okviru projekta so izdelali tudi knjižico s pregledom mengeških hišnih imen, ki je brezplačno na voljo na mengeški občinski upravi. Vsa imena pa so bila uvrščena tudi v spletni leksikon Slovenska hišna imena, kjer so združena imena, zbrana v 22 občinah širše Gorenjske.

Kot pravijo snovalci projekta, hišna imena predstavljajo del naše nesnovne kulturne dediščine in so bila nekoč del naše identitete ter del vsakodnevnega življenja domačinov v nekem kraju. Projekt pa je namenjen prav njihovi ohranitvi.