Fotografa Milan Malovrh in Stane Perko ob bazenu, ki je ob imenu Gorenjska plaža dobil tudi bolj morsko obliko.

Za spomin in fotografski izziv

V Galeriji Atrij je še teden dni na ogled zanimiva fotografska razstava z naslovom Tržič nekoč in danes. Člani Foto kluba Tržič so na podlagi petdeset in več let starih razglednic Tržiča in okolice posneli povsem enake motive, ki jih kaže njegova današnja podoba.

Gledam fotografski dvojec na začetku razstave. Spodaj je petdeset in več let stara črno-bela fotografija, zgoraj barvni posnetek iz letošnjega poletja. Obakrat je osrednji motiv tovarna Peko zadaj, na oni strani Tržiške Bistrice, je vidna Gorenjska cesta in nad njo gozdnato pobočje. Ko primerjamo sliko območja nekoč s tisto danes, vidimo eno in edino stalnico – skalnato zaplato opuščenega nekdanjega kamnoloma, ki je še vedno taka kot nekoč. Vse drugo je drugačno, spremenjeno, naj bo to osrednja stavba nekdanjega Peka, ki je nekoliko višja in ima prizidek, ali pa poleg na desni še nekaj industrijskih obratov, zadaj dva bloka, nad Gorenjsko cesto pa vrsta hišk, ki jih nekoč še ni bilo. Bilo je nekoč in je danes.

»Ideja za natančno posnemanje starih razglednic oziroma fotografij je padla na seji izvršnega odbora in je kasneje med fotografi požela kar precej zanimanja,« o spodbudi za fotografsko akcijo pripoveduje Stane Perko, aktualni predsednik Foto kluba Tržič. Odzvala se je večina dejavnejših članov, ob povečanih razglednicah, največ jih je bilo iz zbirke Jureta Smoleja, je vsak izbral dva motiva in se lotil dela. »Namen projekta je bil dvojen,« nadaljuje Perko. »Želeli smo ljudem prikazati dejansko spremembo posameznih predelov Tržiča in s tem predstaviti časovni razpon, ki bo pri starejši generaciji spodbudil spomine, mladim pa pokazal kontrast med današnjim časom in časom njihovih dedkov in babic. Drugi pomen pa je povezan z nami, fotografi. Natančno je bilo treba ugotoviti, s katere točke in katerega zornega kota je bila posneta fotografija.« Če so nekoč fotografirali v glavnem s 50-milimetrskimi objektivi, so danes v ospredju zoom objektivi. Kot pove sogovornik, mora vsak motiv imeti vsaj dve orientacijski točki, ki sta prisotni tako na stari kot novi fotografiji. Motiv je seveda realističen, fotografom pa je bilo v izziv zlasti najti pravo stojno točko in pravi kot fotografiranja.

»Največ težav je bilo s stojišči, s katerih so bile fotografije posnete v preteklosti, saj mnoga danes niso več aktualna, največkrat jih je prerasel gozd ali drugo rastje. V takih primerih je bilo treba čim boljši približek narediti z dronom. Na razstavi so štiri take fotografije,« pojasnjuje fotograf Milan Malovrh, sicer podpredsednik Foto kluba Tržič. Ustvarjenih je bilo 56 fotografij po preteklih motivih, za razstavo je bila glede na velikost galerije izbrana slaba polovica.

Staneta Perka je k ponovnemu posnetku spodbudil motiv s fotografije, na kateri množica ljudi opazuje cerkev sv. Jožefa v plamenih. »Pred več kot šestdesetimi leti so požar po nesreči med igro zakrivili tržiški otroci. Zdi se mi, da so jo še istega leta obnovili. Tudi sam se spomnim, kako smo si v koloni podajali strešnike iz doline na hrib, saj s tovornjakom ni bilo mogoče priti do cerkve,« pove Milan, Stane pa doda, da je bilo tudi novo fotografiranje cerkve v sedanjih okoliščinah precej oteženo. »Kljub mojima dvema metroma sem moral uporabiti še stojalo, ga dvigniti v višino in posnetek narediti s samosprožilcem.«

Na razstavi si je moč ogledati še številne znane tržiške motive, od vedut Tržiča z različnih stojišč nad mestom do mestnih ulic, znanih zgradb, kot je Bornova graščina; zanimivo, kako se je spremenil tržiški bazen … Razstavni projekt Tržič nekoč in danes so v Foto klubu pripravili ob podpori Občine Tržič, na ogled je še teden dni, 16. decembra pa bodo fotografi v Atriju postavili že tradicionalno letno pregledno razstavo.