Na dveh delavnicah so se učili osnov kamišibaja in se ob tem zabavali pri risanju, snovanju, nastopanju ... / Foto: Maša Pirc

Festival kamišibaja

V stolpu Škrlovec se je zadnjo soboto v novembru odvijal 8. Kamišifest – festival kamišibaj gledališča v Kranju. Petnajst izvajalcev iz vse Slovenije je pripovedovalo zgodbice s pomočjo slik v lesenem odrčku.

Izvedbo Kamišifesta, ki je tudi letos tako otroke kot odrasle razveseljeval z gledališkim pripovedovanjem zgodb ob slikah na malem odru, je letos v celoti prevzela Layerjeva hiša, je pojasnila Jadranka Završnik. »Obisk je bil odličen, odziv publike pa fantastičen. Letošnji Kamišifest je bil poseben tudi zaradi prizorišča, v katerega so se nastopajoči zaljubili,« je poudarila Jadranka Završnik in dodala, da je tokratni Kamišifest lepo odprl vrata decembru in pravljični predpraznični čarovniji.

Na Kamišifestu je letos nastopilo petnajst izvajalcev, ki so ob majhnem odrčku s slikami predstavili trideset zgodb. »Med nastopajočimi sta bila tudi Jelena Sitar in Igor Cvetko – mati in oče slovenskega kamišibaja. Prav onadva sta namreč ta čudoviti pravljični medij iz daljne Japonske prinesla v Slovenijo in ga prenesla na nas, navdušene pripovedovalce, ter na številne obiskovalce kamišibaj dogodkov po vsej Sloveniji,« je pojasnila Jadranka Završnik. Za uvod v letošnji Kamišifest je poskrbela sedemletna Patricija Kadunc, ki je predstavila pesmico Kostanjček zaspanček. Nastala je na delavnici, ki so jo dva dni pred festivalom kamišibaj gledališča pripravili v stolpu Škrlovec. »Otroci so se učili osnov kamišibaja in vadili za sobotni uvodni nastop. Njihova predstavnica, Patricija Kadunc, je to opravila več kot odlično.« Sledil je nastop Anice Arh iz Mač z zgodbo Kako je nastal Hudičev boršt, ki jo je pripovedovala v pristnem lokalnem narečju. Nato so nastopili še: Jerca Cvetko in Jure Engelsberger iz Ljubljane, Tatjana in Enja Grabrijan z Dolenjske, Boštjan Oder in Vanja Iva Kretič iz Velenja, Urška Furlan iz Kranja, Petra Korenjak Marčun iz Tržiča, Darko in Breda Kočevar iz Črnomlja, Rok Glavan, Jelena Sitar in Igor Cvetko ter Lara Zamida. »Lara Zamida je prikazala kamišibaj v doslej še ne videni tehniki – svoje zgodbe je izvezla.«